trudnoca i poviseni krvni tlak

Sanja

Sad sam u 21 tjednu trudnoce i pre par dana sam otkrila da mi je krvni tlak povisen. Dotada krvni tlak mi je bio 120/80 a sad 140/90. Trebam rjeci da imam problem sa viskom kilograma vec duze vrijeme (i pre trudnoce). Drugih tegoba nemam, ne oticem i osjecam se dobro, ali sam jako zabrinuta. kako si ja mogu pomoci? ima li neke namirnice koje moram, il koje nesmem jesti?
veliko vam hvala

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Povišeni krvni tlak razlog je da se redovito uvede terapija antihipertenzivima, te dijetetski režim prehrane koji podrazumijeva ograničeni i kontrolirani unos soli i masti, te namirnica životinjskog porijekla. U Vašem se slučaju osim redovitih ginekoloških i ultrazvučnih pretraga preporuča učiniti i color dopler kako bi se procijenila kvaliteta protoka krvi kroz uteroplacentnu i fetalnu cirkulaciju.