Trombofilija

Sara95

Imala sam dva spontana u 8tt prestankom rada srca. Utvrđena mi je trombofilija i to: PAI-1 4G/4G HOMOZIGOT, ostali nalazi uredni. Nikad prije nikakvih ginekoloških problema. Nije bila urađena kiretaža. Zanima me koja se terapija preporuća tjekom i prije trudnoće i da li je isključivo trombofilija razlog spontanih? Sada pijem samo Folacin. Puno bi mi pomoglo Vaš odgovor, zbog trenutne situacije u svijetu nisam u mogućnosti otići hematologu ili ginekologu. Hvala, Sara.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, trombofilija nije bolest, nego naziv za grupu nasljednih i stečenih poremećaja zgrušavanja krvi koji su povezani sa sklonošću trombozi. Homozigoti PAI 4G/4G imaju povećanu sklonost trombozi. Nemoguće je sada reći koji je bio uzrok dva missed ab. (prestanak rada srca ploda), no najčešće se radi o slučajnoj genetskog pogrešci u ranoj fazi trudnoće. Obzirom na navedeno bilo bi preporučljivo u idućoj trudnoći provesti antikoagulantnu terapiju niskomolekularnim heparinom. Za sada uzimajte samo Folacin.

Bubamara12345

Postovani, zbog trenutne situacije s koronavirusom nisam u mogucnosti otici hematologu po zavrsno misljenje pa bih vas molila savjet...Rodila sam curicu 2016. godine, trudnoca uredna osim sto sam imala dijagnozu hyperemesis gravidarum. Druga trodnoca zavrsila pobacajem 17+3, treca trudnoca pobacajem 10+4. Napravila sam pretrage i nalazi su: Faktor V Leiden G/G; Faktor II protrombin G/G; MTHFR (C677T) C/T; PAI-1 4G/4G, laboratorijski nalazi svi uredni i dodatno provjeren homocistein, folna kiselina i vitamin B12 koji su također uredni. Trenutno radimo na bebi i zanima me da li bih trebala ipak inzistirati na odlasku hematologu i da li bi trebala terapiju od samog pocetka trudnoće? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, homozigoti PAI 1 4G/4G imaju nešto veću sklonost trombozi i komplikacijama u trudnoći. Obzirom na anamnezu smatram da bi u idućoj trudnoći bila potrebna terapija niskomolekularnim heparinom. Bilo bi poželjno savjetovati se sa hematologom.

Sole94

Poatovani, imala sam 2 spontana za 6 meseci, oba u 6.nedelji trudnoce.
Radila sam test na trombofiliju, ovo su rezultati koji su markirani, ostalo je uredu.
Cekam na termin kod hematologa, zanima me da li bi za ove mutacije trebao aspirin ili Heparin u narednoj trudnoci?

ITGA2:_807_C>T T/T Homozigot za varijantni alel
PAI-1:-675_5G>4G 5G/4G Heterozigot
MTHFR:_1298_A>C A/C Heterozigot
MTRR:_66_A>G A/G Heterozigot

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mislim da terapija nije neophodna. Savjetujte se još sa hematologom.

helenamitrak

Poštovani, može pomoć oko tumačenja nalaza:

Homozigotno stanje za normalni alel gena za faktor V,
Heterozigotno stanje za mutaciju G20210A u genu za faktor II,
Heterozigotno stanje gena za MTHFR,
4G/5G genotip za PAI-1 gen,
Utvrđeni genotip nosi visok rizik za pojavu trobofilija potrebno je konsultovati hematologa.

Laboratorijski nalazi su uredni, Protein S - 104 (60-130); Protein C - 111 (40-140).

Da li to znači da će terapija u trudnoći biti neophodna. Za pregled kod hematologa trebam čekati još, pa bi mi značilo da dobijem odgovor.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi ukazuju na nešto veći rizik za tromboemboliju (što ne znači da će se to i dogoditi). Možete preventivno početi terapiju s Andolom 100., a kasnije prema preporuci hematologa.

Ze2019

Postovani, iza sebe imam jednu urednu trudnocu i 2 spontana pobacaja, oba u 9. sedmici. Radila sam test na trombofiliju. Mutacija nije utvrdjena u ostalim uzorcima, osim dole navedenih, zamolila bih Vas da mi ocitate:
-utvrdjeno je prisustvo heterozigotnog oblika mutacije (677C>T) u MTHFR genu.
-analizom PAI-1 genotipa utvrdjeno je prisustvo 4G/5G alela.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, trombofilija nije bila uzrok spontanim pobačajima.

Kosuta

Poštovani,
trebala bih pomoć oko tumačenja nalaza:

FV Leiden G/G Homozigot divljeg tipa
PAI-1 5G/4G Heterozigot
MTHFR C/C Homozigot divljeg tipa

vPc Fibrinoliza - euglobulinski test 85 min. (150 - 210)

Hvala.

mate20

Poštovani,

Suprug i ja se borimo sa neplodnošću već nekoliko godina. Njegov nalaz spermiograma je malo lošiji, pa smo s toga bili kandidati za ISCI postupke (njih 5) od koja su 2 rezultirala trudnoćom ali su oba završila medikamentoznim pobačajem kao BLIGHTED OVUM u 8 tt.
Kod mene je do sada sve ok, osim povišenih antitijela štitnjače (Hashimoto).
Nalaz genetskih faktora naveden ispod. Mislite li da je to bio jedan od razloga neuspješne trudnoće i da li je potrebna terapija. Moj ginekolog je mišljenja da bi trebala piti aspirin, a doktorica kod koje nam se vode IVF postupci kaže da nije potrebno, jer je nizak faktor za trombofiliju. Kakvo je vaše mišljenje? Unaprijed hvala

Nalaz je slijedeći:

Faktor V-Leiden 1691A : normalan tip
Protrombin II G20210A: normalan tip
MTHFR C677T: heterozigot
MTHFR A1298C: heterozigot
PAI1 (4G/5G): homozigot (4G/4G)

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kod homozigota PAI 1 (4G/4G) nešto je viši rizik za tromboemboliju. Ipak, smatram da to nije uzrok blighted ovuuma. Terapija nije neophodna.

AzraDavud

Postovani imam mutacije heterozigot mthfr i 4g/5g. Trenutno sam 5 mjesec.Primam clexane 0.4 svaki dan. Prije oar dana sam radila AntiXa nalaz i pokazao je 0.21 rezultat. Mozete li mi reci jel treba da ostanem na istoj vrijednosti ili povecati dozu clexana? Hvala