Trombofilija???

IvanaInna25

Poštovani, trudna sam 18tt. Radila sam testove na trombofiliju (faktor V Leiden, faktor II protrombin, MTHFR, PAI-4G/5G, protein S, protein C, lupus antikoagulant, ANF, kardiolipinska antitijela klase IgG i IgM) zbog prethodna dva spontana u 5 tt (prvi 2013 god, drugi 2017.). Svi su testovi uredni, osim PAI 4G/5G- rezultat je 4G/5G i slobodni protein S_koncentracija ciji je rezultat 0,56 (ref.interval od 0,60- 1,14). Zanima me imam li trombofiliju i trebam li napraviti neke dodatne testove za trombofiliju jos? Jeli to bio moguc razlog spontanih? Treba li terapija niskomolekularnim heparinom?
Pijem i eutirox 50 koji mi je uveden sa 17tt zbog vrijednosti TSH 4.8, do tada je bio u granicnim vrijednostima. Prije trudnoce TSH se kretao između 2-4, T3 i T4 normalni, osim povecanih antitijela.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nemate trombofiliju i nije potrebna terapija. Polimorfizam 4G/5G ne uzrokuje povećanu sklonost zgrušavanju. To sigurno nije uzrok spontanom.

IvanaInna25

A ukazuje li blaga snizenost koncentracije proteina S (0.56 L) na mogucu trombofiliju? Zaboravila sam napisati da sam testove radila u 8tt. Trebam li napraviti jos neke testove poput Antitrombina III? Pitam Vas jer mi je moja doktorica sada uvela terapiju Clexanom 40, preventivno. U obitelji nitko nema trombofiliju, osim sto su mi baka i djed na Martefarinu, ne znam ima li to kakav znacaj.

Lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Taj nalaz proteina S ne ukazuje na trombofiliju. Preventivna terapija Clexanom može spriječiti eventualnu pojavu tromboze koja je i inače učestalija u trudnoći, ali Vaši nalazi ne upućuju da je imate. Možete uraditi i antitrombin III, ali zašto? Bitno je da iznesete trudnoću do kraja.

gravnjak

Poštovani zbog neuspjesna 3 IVF i jedne spontane trudnoce koja je zavrsila spontanim pobacajem u 10 tj trudnoce upucena sam na testiranje za trombofiliju. Nalaz glasi sljedeci
Faktor V Leiden (G1691A) = G/G
Faktor II protrombin (G20210A) = G/G
MTHFR (C677T) = C/T
PAI-1 (4G/5G) = 4G/4G
Ostali nalazi polut Proteina C i S, LAC, kardiolipinska protutijela, homocistein i veliki koagulogram uredni. Zanima me treba li u novoj trudnoci heparinska th?

Unaprijed zahvaljuje.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, homozigoti PAI-1 4G/4G imaju nešto viši rizik za tromboemboliju. Heparinska terapija nije neophodna.

Pahuljica1603

Postovani doktore. Nakon treceg pobacaja uradeni su mi nalazi na trombofiliju pa ako mi mozete objasnit znacenje.
Normalni tip gena za faktor V
Normalni tip gena za faktor II
MTHFR za C677T normalni tip gena CC
PAI-1 insercisko-delecijski genotip 4G/5G
ACE insercijsko-delecijski genotip ID.

Da napomen ovaj treci pobacaj je bio kompletni u 10+3tjedana trudnoce.
Prvi i drugi su napravljeni radi dijagnose hidrops fetalisa oba u 15 tjednu trudnoce. Imam curicu od 7 godina trudnoca s njom je bila uredna osima sto ke zavrsena carskim rezom.
Koje bi mi pretrage jos.preporucili da ucinim.
Unaprijes hvala. S postovanjem.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi ne govore u prilog trombofiliji. Uzroci fetalnog hidropsa mogu biti kromosomopatije, metaboličke bolesti, te virusne ili bakterijske infekcije. Imunološki uzrokovani hidrops najčešće se javlja kod Rh senzibilizacije, kada krvne grupe majke i djeteta nisu kompatibilne. Savjetujem da uradite TORCH test (toxoplazma, rubeola, citomegalovirus, herpes simplex), kariotipizaciju (genetika) Vas i supruga, te testove senzibilizacije.