trudnoća

sanja

Poštovana doktorice,
kao prvo sve pohvale vašem predanom radu uz zahvalnost što ste mnogima svojim odgovorima pomogli pa tako i meni u već par navrata.
Moje pitanje se odnosi na hormonalni i ultrazvučni nalaz za koje Vas molim vaše pojašnjenje.
hormoni:
LH 9.8
FSH 6.7
ESTRAD 147
DHEAS 3.26
ANDRO 9.51
FT 7,9
Planiram trudnoću pa me zanima kakve bi posljedice ovakav nalaz mogao imati. Doktorica mi je rekla da nije ništa zabrinjavajuće te da pokušam zatrudnjeti bez ikakve pomoći. To sam i pokušala ovaj mjesec pa sada čekam rezultat, od simptoma nemam ništa osim izostanka pms simptoma koje uvjek dobijem sredinom ciklusa.Ciklus mi traje oko 33 dana a danas je 28 dan.Može li to uz povremeni pritisak u ušima koji osjećam zadnjih par dana biti kakav znak trudnoće?Još samo da Vam predopćim nalaz uzv: UZV TVS: Uterus jasnih granica, homogen, odjek endometrija inicijalan.Adneksa obostrano uredna,jajnici uredne građe hvala puno unaprijed!

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Vaš hormonski nalaz je uglavnom u granicama normale, uz maleni izuzetak odnosa između FSH i LH. Ovaj međuodnos izrazito ovisi o danu kada ste učinili endokrinološke pretrage, te ukoliko ste se približavali ovulacijskom razdoblju, ovakav nalaz se može smatrati normalnim. Savjet Vaše liječnice da pokušate ostvariti želejnu trudnoću posve je opravdan respektirajući Vaš hormonski nalaz, te ukoliko do nje neće doći tijekom narednih šest do 12 mjeseci savjetovala bih da poduzmete daljnju obradu (praćenje ovulacije ultrazvukom, provjera prohodnosti jajovoda, ispitivanje spermiograma supruga, postkoitalni test i sl). Subjektivne tegobe (poput osjećaja pritiska u ušima) najvjerojatnije nisu naznaka trudnoće, jer se javljaju prerano u Vašem ciklusu, a mogu se objasniti Vašom željom da ostvarite tako željenu trudnoću. Puno sreće.