trudnoća

mia

U sedmoj sam nedjelji trudnoće. Imam djevojčicu od dvije godine. Ja sam Rh-, muž Rh+ a ona Rh+. U 28. nedjelji prošle trudnoće sam primila Rogam i nakon poroda takođe.
Prije trudnoće sam liječila petu grupu sekreta koju vučem još od prošle trudnoće ili ko zna od kada s obzirom da nisam imala neki jasan simptom. NAime nisam imala neko posebno bijelo pranje samo neuogodan osjećaj nakon odnosa, kao da mi sva sluznica nabrekne. Takođe mi je uočena i ranica na materici (papa test iz osmog mjeseca je OK) koju nisam stigla da liječim jer sam zatrudnila...
Sada mi je propisan Dobrostan. Imam 35 godina.
Molim vaše mišljenje:
Kakve su posljedice Rh faktora na ovu trudnoću, da li je povećan rizik?
Da li infekcija povećava rizik za pobačaj?
Da li moje godine povećavaju rizik?
Hvala

Prof. dr. Josip Djelmiš

Poštovana Mia,
Potrebne su redovite kontrole tijekom trudnoće. Ne treba te se brinuti zbog toga što ste Rh-negativni ukoliko su testovi imunizacije negativni. Upalu rodnice liječite.