Trudnoća bez štitnjače

Mely123

Poštovanje,
odstranjena mi je štitnjača u cijelosti.
Zbog čvora koji je bio papilarni karcinom.
Sad mi je preporučena radiojodna terapija.
Zbog operacije imam i jako nizak kalcij u krvi( vj kao posljedica oštećenja paratireoidnih žljezda).
Pretpostavljam da će tako i ostati,sigurno ću morati koristit nešto za taj kalcij.
Zanima me dali ima smisla raditi na trudnoći sa ovakvim zdr stanjem tj nakon radiojodne terapije,ako se pokaže da je sve ok.
Koliko moram čekati nakon te radiojodne terapije da radim na bebi,te što sa ovim kalcijem u trudnoći.Ako mi to tako ostane,dali može stvarati probleme meni ili bebi?
Hvala unaprijed
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, kada se nakon terapije normaliziraju sve vrijednosti (hormoni štitnjače i kalcij) možete raditi na trudnoći. Radioaktivni jod nema negativnih utjecaja na kasnije trudnoće i njihov ishod.

Mely123

Hvala na odgovoru!
Samo da dodam,da su mi oštećene paratireoidne žljezde prilikom operacije,pth hormon je trenunto 0.1!!! Veli kirurg da se najvjerojatnije neće oporaviti..Kalcij će ionako ostati nizak i morat ću za to nešto uzimati.
Čitala sam po internetu da se ne preporùča trudnoća kod problema sa paratireoidnim žljezdama,jer da kao to može imat loše posljedice za bebu..Tako da neznam što da mislim,samo ako mi možete iskreno reći pa da znam na čemu sam..

Hvala puno
Srdačan pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Potrebno je liječenje i redovite kontrole. Savjetujem konzultaciju s endokrinologom oko moguće trudnoće.