trudnoca i dozvoljeni poslovi

Sara

Postovana,
prije 4 mjeseca imala sam spontani pobacaj...Pocelo je krvarenjem, pa sam morala mirovati 40 dana...Ali ipak nije uspjelo...Za to vrijeme sam morala mirovati..Sada opet planiramo trudnocu pa bih se od pocetka ovaj put htjela cuvati..Mozete mi molim Vas reci koje poslove kucne ne bih smjela obavljati bar prva tri mjeseca.. (peglanje, ciscenje, usisavanje, isl)..Pretpostavljam da sve ovisi o stanju zene, ali bih ipak htjela sprijeciti pobacaj opet, barem da ih ne uzrokujem pretjeranim bavljenjem kucanskim poslovima...
Hvala...
Srdacan pozdrav..

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Veoma rijetko je gubitak trudnoće u ranoj gestaciji (prvom tromjsečju) izazvan prekomjernim kretanjem već uzrok najčešće treba tražiti u infekciji, kromosomskim aberacijama, materničnim uzorcima neplodnsoti, hormonskim promjenama (npr. insuficijencija žutog tijela), te se tek pošto ste isključili ove uzroke neplodnosti savjetuje pokušati s ponovnim zanošenjem. Pod pojmom mirovanje većina liječnika pšodrazumijeva "mirovanje u krevetu", bez obavljanja kućanskih poslova (samo dizanje za obavljanje nužde i obroke). Mišljenja sam da striktno mirovanje u trudnoći ima smisla samo kod izuzetno rijetkih poremećaja (poput insuficijencije materničnog grlića), te da se u većine pacijentica može dozvoliti umjereno kretanje (obavljanje laganih kućnih poslova uz izbjegavanje dizanja teškog tereta, dugog stajanja, zakidanja dnevnog odmora i sl)