Trudnoća i hipotireoza

Mely123

Poštovanje,

bolujem od hipotireoze i haschimotova tireoiditisa.
Uzimam terapiju od 50uq levotiroksin-natrija.
I prije tri mjeseca sam počela piti tabletice sa folnom kiselinom bez joda,koje i sad pijem(Zanima me dali sam dobro postupila uzevši folnu bez dodatka joda,jer sam mislila pošto sam već na gore navedenoj terapiji za štitnjacu da ta terapija sadrži već dovoljne količine joda i da bi dodatak istog bio previše).
Htjela bih napomenuti da sam sad već trudna (rana trudnoća).Te ako mi možete dati savjet što se tiče tih tableta folne sa ili bez joda,dali bih ipak trebala uzeti te sa dodatkom joda?Totalno me to brine sad kad sam ostala trudna, nezz dali da unosim jod još dodatno kroz prehranu(soljenje hrane) ili ne?

Unaprijed hvala na odgovoru
Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, tijekom prvog tromjesečja uzimajte folnu kiselinu, a nakon toga (od 12. tjedna) neki od multivitaminskih pripravaka za trudnice tijekom cijele trudnoće i dojenja. Hranu uobičajeno solite (sol je jodirana), organizam će apsorbirati onoliko joda koliko mu je potrebno. Nema straha od prevelikog ili premalog unosa.

Mely123

Poštovani,

znači da nastavim piti folnu kiselinu bez dodatka joda? A jod eventualno unosim prehranom(tipa jodirana sol)...Neznam dali se hranom može unijet dovoljna dnevna količina koja je potrebna u trudnoći?!! Ispričavam se ako vas zamaram postavljenim pitanjima..

Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Nastavite uzimati običnu folnu kiselinu, a jodiranom soli ćete unijeti dovoljnu količinu joda u organizam.

Mely123

Hvala puno na odgovoru

Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu. Pozdrav.

Mely123

Poštovani,

nažalost morat ću Vas još nešto priupitati.
Pošto sam u ranoj trudnoći(nezz točno koji tjedan),tek sam za prvi pregled kod ginekologa naručena 28.10.Rečeno mi je da bi sve prije bilo prerano jer se ništa nebi vidjelo na uzv..S tim da mi je zadnja menstruacija bila 15.09.Test za trudnoću sam napravila tek prošli tjedan i tako saznala novost.
Ali unazad tjedan dana,osjećam nešto tipa kao menstrualne bolove u području maternice,nekad su jači nekad slabiji.Tipa traju 1-2 minute,nestanu i opet se nekad pojave za par sati i tako par puta dnevno.Zanima me dali je to nešto rizično,zbog čeg bih trebala odmah reagirati,a ne čekati 28.10?

Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, bolovi koje opisujete uobičajena su pojava u ranoj trudnoći. Samo ukoliko bi primjetili krv ili sukrvicu javite se u hitnu službu. Krvarenje može biti znak prijetećeg pobačaja.

Mely123

Poštovani,

danas sam bila na prvom uzv.Napomenula sam da sam imala bolove u donjem dijelu trbuha.
Dr mi je napravila uzv.Misli da bolove imam radi ciste na lijevom jajniku.Vezano za cistu mi nista vise nije rekla,neznam dali mi to sad moze raditi probleme?
Sto se tice trudnoce,koliko sam shvatila vidjela je trudnocu,zumanjcanu,gestacijsku vrecicu(16,9 mm) i nesto iz ceg bi se mogao razviti embrijo,ali zasada nevidi bas njega točno .Negdje sam u 6 tjednu trudnoce.S tim da sam zadnju menstruaciju imala 15.9.19
Rekla mi je da dodem ponovo na ultrazvuk za 2 tjedna.Brine me jer se jos nije vidio embrio,dali to znaci da nesto nije uredu i da se on nece niti razviti?

Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, u samom početku trudnoće je normalno da se ne vidi embrio. Potrebno je ponoviti uzv kako Vas je liječnik naručio. Cista na jajniku uobičajena je pojava u ranoj trudnoći. Ta cista luči hormone koji 'čuvaju' trudnoću.

Mely123

Hvala vam!

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.