trudnoća i streptokok

Ana

Kćerka (4,5 godine) mi ima streptokok grupe A, pije Silapen, ja sam u 22. tjednu trudnoće.Mene je strah da se ja ne zarazim streptokokom.
Zanima me da li netko ima neka iskustva sa streptokokom u trudnoći, koji se antibiorik smije piti, i je li streptokok opasan za bebu. Svakako cu napraviti sebi bris grla-jer koliko sam skužila ja mogu imati streptokok a da ne moram oboliti.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo,
Ukoliko nemate subjektivnih smetnji bilo bi uputno učiniti bris grla kako bi se otkrilo ev. prisustvo Streptokoka. Ukoliko će se izolirati streptokok u izdanom nalazu naći ćete i antibiogram u kojem će se precizno navesti na koji antibiotik je ova bakterija osjetljiva. Najčešće se radi o penicilinskim preparatima koju ćete bez bojazni moći koristiti tijekom trudnoće, u ovoj gestacijskoj dobi. Mišljenja sam da ukoliko se pretragom ne izolira nikakva bakterija da ne morate koristiti niti jednu vrstu antibiotika preventivno.