Trudnoća-uloživost?

Lara1995

Pozdrav! Imam 25 godina, trudna sam 21+1, prva mi je trudnoća. Prije tjedan dana imala sam bolove s desne strane trbuha u sredini te sam zbog istih otišla na hitnu. Dobila sam infuziju Buscopana, nalazi mokraće pokazali su povišene leukocite, a nalaz urinokulture je sterilan, ali sam svejedno dobila Zinnat antibiotik od moje izabrane ginekologinje jer smatra da se radi o urinarnoj infekciji. Nakon popijenih antibiotika, bolova više nema. Doktor na hitnoj, ginekološki pregled obavio je prstom te je u nalazu napisao: "Vag: c 3/4 članka, za 1 pp do unutrašnjeg ušća koje je zatvoreno, uterus normotoničan". Preporučio je terapiju Utrogestanom 3x1 te mirovanje. Danas sam imala anomaly scan gdje je nalaz ovakav:"P- kl. nalaz uredan, cervix čl. zatvoren, cervikometrija 4,5 cm, u.u. zatvoreno T oblik. Uterus odgovara amenoreji, eutoničan. UZV/ BPD 51 (21+5), AC 179 (22+6), FL 35(21), TT 460 gr, KČS + (poz), POSTELJICA straga nisko. Kontrola redovna kod primarnog ginekologa." Otišla sam kod primarne ginekologinje koja je rekla da je nalaz uredan i da dođem na kontrolu za 4 tjedna, ali ništa nije rekla vezano za nastavak terapije Utrogestanom ili za spolne odnose, a ja sam od stresa zaboravila pitati. Možete li mi protumačiti bolje taj nalaz? Jesam li uloživa za članak prsta kao što je pregled prstom prije tjedan dana rekao? Trebam li nastaviti piti Utrogestan 3x1? Smijem li imati spolne odnose? Što uopće znači da je posteljica nisko?

Bila bih Vam vrlo zahvalna na odgovoru.

Lp,

Lara

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, cerviks je održan, a unutarnje ušće zatvoreno, što je uredan nalaz. Važno je da posteljica ne prelazi unutarnje ušće maternice, tj. da nije previja. To što je nisko nema nikakvog značenja. Odnose možete imati, a terapija Utrogestanom više nije neophodna.

iva-cro

Poštovani doktore,
- Na pregledu sa 12+2 tj. nalaz je bio “cervikometrija 3,45 cm”, sve ostalo odlično. Rečeno mi je samo da izbjegavam napore i jaču fizičku aktivnost.
- Na najnovijem pregledu sa 16+3 tj. nalaz je “porcija je 1 čl c kanal uloživ za 1/2 jagodice prsta”. Cervikometrija nije određena. Rečeno mi je ponovno izbjegavati sve napore (pospremanje, dizanje i sl.), ali da smijem i šetati od pola h do 1h dnevno, sjediti normalno nekoliko sati u komadu, ali da pokušam leći kad god mogu.

Trebam li se brinuti i što biste Vi savjetovali u slučaju ovakvog nalaza?

Bi li bilo korisno piti duplu dozu magnezija (trenutno pijem 375g kapsule)?
Kako da se ponašam kako se stanje ne bi promijenilo na loše?

Hvala Vam.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, izbjegavajte veće tjelesne napore i dizanje tereta. Nalaz na cerviksu nije zabrinjavajući (pogotovo ako ste već rađali). Dokle god je cervikalno ušće zatvoreno, bez obzira na uloživost, uzv izgled i dužinu nema opasnosti. Uzimajte preporučene doze magnezija. Nema razloga da trudnoću ne iznesete do termina.

iva-cro

Poštovani doktore,
Od mog zadnjeg javljanja iz prethodne poruke na ovoj temi, na novom pregledu nalaz je “Porcija je skraćena na 3/4 čl c kanal uloživ do zatvorenog unutarnjeg ušća”.
Prva trudnoća, trenutno na 20+3.

Rečeno mi je samo ne izlagati se većim naporima i sve ostalo normalno.
Trebam li ipak jače paziti ili čak strogo mirovati?

Također, od jučer (ukupno jedan dan) mi se javlja probadanje/bol u predjelu iznad desnog jajnika i to samo kad hodam ili stojim/ustanem, kada ležim (lijevi bok i na leđima) nema nikakve boli.
Je li to rastezanje i namještanje bebe ili se trebam zabrinuti?
Do sada nisam osjetila nikakvu takvu bol.

Hvala Vam!

ZvončicaZvončić

Poštovani.
Zadnja menstruacija mi je bila 14.5,
Jučer sam bila kod doktora i to bi bila trudnoća 5 tjedana +5 dana.
Međutim u maternici su samo 2 gestacijske vrećice, ne vidi se plod niti žuto tijelo.
Rekla mi je da će sačekati tjedan - 2, da vidi dali će se što razviti.
Danas me dojke već manje bole...
Dali je moguće da se razvije plod i nakon 6. tjedana?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana iva-cro, u ovoj fazi trudnoće normalno je da osjećate pritisak, te pokrete djeteta. Sve to može biti kao tupa bol ili nelagoda. Važno je da nema krvarenja. Unutarnje ušće je zatvoreno i to je najbitnije. Nije potrebno strogo mirovanje, ali izbjegavajte teže napore i dulja stajanja.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana ZvončicaZvonić, plod se može ultrazvučno vidjeti sa oko 6 tjedana amenoreje. Prije toga (sa oko 5 tjedana) vidi se samo gestacijski mjehur, i to je najvjerojatnije slučaj kod Vas. Treba pričekati otprilike 10 ak dana i ponoviti uzv.

iva-cro

Hvala Vam na odgovoru.

Imam još jedno pitanje vezano uz osjećanje bebinih pokreta.
Jučer sam krivo natipkala, trudnoća je 21+3 i od prošlog tjedna osjećam lagane pokrete bebe, no nisu česti ni jaki.

Naime, zadnje sam ih osjetila jučer malo iza podneva, a do sada kada je opet skoro pode drugi dan se nije pomakao više od jednom i to skroz lagano.

Posteljica mi je naprijed i nisko, skupa s bebom.
Doktor me na pregledu samo pitao jesam li osjetila bebu, no nije rekao nista koliko trebam osjetiti i slicno.

Koliko često u toku dana je normalno osjetiti bebu?
I je li normalno za ovu fazu trudnoće da osjetim samo po jedan do dva pomaka odjednom...i onda satima nakon opet po jedan do dva pomaka?

Ivo Balenović, dr. med.

Za to nema pravila. Bebe, kao i odrasli ljudi imaju svoje faze aktivnosti i spavanja. Kada dijete spava ili miruje (a to radi većinu vremena) trudnica ga ne osjeća. Samo u fazama aktivnosti trudnica osjeća pokrete djeteta.

iva-cro

Poštovani doktore,
Nakon svih mojih prijašnjih poruka na ovoj istoj temi, javljam se ponovo nakon zadnjeg pregleda sa 24+0tt.

Nalaz:
“Porcija je smekšana, skraćena na 1/2 do 1/3 čl., c kanal uloživ do zatvorenog unutarnjeg ušća. Glava nisko.
Candida u rodnici.
UZV: cervikometrija 2,92 cm, T oblik
Posteljica 4,5 cm sprijeda od UU.

Dijete cca 915 g=26tt”

Prepisano Normabel 2mg 1xdnevno i Duphaston 3x1 dnevno uz strogo mirovanje (krevet, wc).

Također, dr me poslala na pregled u bolnicu radi nadzora nad rizičnom trudnoćom zbog prijetećeg prijevremenog poroda.

Zamolila bih Vas mišljenje jer me dr baš preplašila.
Je li stanje zaista tako opasno?
Postoji li velika šansa za serklažom i ostankom u bolnici ili uz terapiju može biti dovoljno strogo mirovanje kod kuće?

Svakako planiram što prije otići u bolnicu na pregled, no voljela bih čuti što biste Vi rekli na ovakav nalaz.

Hvala.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, unutarnje ušće je zatvoreno, kao što je bilo i na prethodnom pregledu, dakle nalaz nije u velikoj progresiji (osim što se cerviks nešto skratio, no to je ionako subjektivna procjena). Dobili ste potrebnu terapiju. Potrebno je mirovanje i nema razloga da ne dogurate do termina.