Tumacenje hormona

korisnikforuma

Postovani doktore,

vadila sam hormone 2. dan ciklusa radi neredovitih menstruacija. Trenutno sam na terapiji Duphastonom. Mozete li iscitati iz sljedeceg koji su razlozi neredovitih menstruacija, radi li se o PCOS-u??
Hemoglobin 5%
Hemoglobin 31.2 mmol
Kolesterol 6.0 mmol
E2 280 qmol
LH 2.2 IU/L
FSH 2.4 IU/L
Testosteron ukupni 1.76 nmol
AMH 44.7 nmol
SHBG 192.7 nmol
Štitnjača:
T3 1.77 nmol/L
T4 108.8 nmol/L
TSH 2.23 mIU/L
FT3 4.71 pmol/L
FT4 12.80 pmol/L
TPO 1.07 kIU/L
Tg- At 1.63 kIU/L

QueenB266

Dobar dan,
molila bih da mi protumačite sljedeće nalaze:

Progesteron PROG 1.5
Folikulostimulirajući hormonFSH 5.4
Luteinizirajući hormon LH 5.8
Estradiol E2 184

Ukupni testosteron 2.8
Globulin koji veže spolne hormone(SHBG) 17
Slobodni testosteron 0.07
Prolaktin ukupni 237

imam PCOS, menstruaciju nisam imala više od 2g, sad sam počela s terapijom Duphaston

Poštovani doktore,
Molila bih da mi protumačite slijedeće rezultate nalaza u nadi uspostavljanja PCOS-a ili eliminacije te dijagnoze.
T3 5,88
T4 13,9
TSH 2,11
Cortizol 10,80
FSH 7,86
LH 11,12
Prolaktin 399,0
Estradiol 130,1
Progesteron 1,16
Testosteron 1,85

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana korisnikforuma, savjetujem da odredite vrijednost progesterona 21. dana ciklusa. time se dokazuje ovulacija. Anovulatorni ciklusi uzrokuju neredovite menstruacije.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Queen i Lulu niste naveli mjerne jedinice.

Marinaaa12345

Postovani,

Na 21. dan ciklusa progesteron mi je 4,26 ng/ml. Da li je to previse nisko? Koliko znam ako je nisko nije bilo ovulacije, mada mozda gresim. Ja se sada brinem jer radimo na bebi, menstruacija bi trebalo da dodje za pet dana a ja imam odredjene simptome trudnoce. Kazem to jer sam u prethodne dve trudnoce koje sam izgubila imala iste simptome par dana pre ocekivane menstruacije. Da li je moguce da sam trudna? Ako jesam da li je ta vrednost progesterona opasna po trudnocu? Da li je rano da uradim bera Hcg iz krvi?

ĐURĐAAA

Poštovani!
Već sam pisala početkom ljeta, no odgovor nisam dobila.
Moja dob je 37 g i 4 mj. Bez trudnoća. Već 10 god na terapiji Logestom nakon operacije ciste na jajniku od 38 mm. Nedavni nalazi AMH su 15.8 pmol/l i 2.21 nmol/l. Jesu li to normalne ili niske vrijednosti obzirom na dob? Hvala!

QueenB266

Dobar dan,
molila bih da mi protumačite sljedeće nalaze:

Progesteron PROG 1.5 nmol/L
Folikulostimulirajući hormonFSH 5.4 U/L
Luteinizirajući hormon LH 5.8 U/L
Estradiol E2 184 pmol/L

Ukupni testosteron 2.8 nmol/L
Globulin koji veže spolne hormone(SHBG) 17 nmol/L
Slobodni testosteron 0.07 nmol/L
Prolaktin ukupni 237 mU/L

imam PCOS, menstruaciju nisam imala više od 2g, sad sam počela s terapijom Duphaston

i da li mi možete objasniti nalaz papa testa i da li je to normalno za PCOS: Citohormonski status ne odgovara dobi i/ili anamnezi

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Marinaaa, vrijednost progesterona ukazuje na ovulaciju. Prerano je za test. Uradite ga ukoliko menstruacija ne nastupi na vrijeme.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana ĐURĐAA, vrijednosti AMH spadaju u grupu 'zadovoljavajuće plodnosti'. To su uobičajene vrijednosti za Vašu dob.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Queen, razina progesterona je niska (ako je rađen 21. dana ciklusa). To znači da nije bila ovulacija. Anovulatorni ciklusi su česti u sindromu PCOS i to je razlog neredovitih menstruacija.