Menstruacija nakon pobacaja

Nektar

Postovani,

15. maja imala sam medikamentozno izazvani pobacaj zbog blighted ovuma. Prije 10 dana sam bila kod ginekologa (11. juna) na kontroli. Maternica je cista, nije vidio ostatke, endometrij je troslojni i rekao mi je da se nalazim u drugoj fazi ciklusa. Isti dan su mi izvadili beta hcg iz krvi koji je bio negativan. Medjutim, menstruacije jos nema. Trudnoca je 99,99% iskljucena, ne planiramo trenutno. Da li mogu jednostavno cekati da menstruacija dodje ili bi se trebalo javiti ljekaru? Nemam tegobe. Cudno mi je, jer nakon prvog pobacaja koji je zavrsio kiretazom, menstruacija je dosla nakon nekih 30-35 dana.

Hvala i sve najbolje

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pričekajte menstruaciju. Prema svemu navedenome ona bi trebala uskoro nastupiti.

helenamitrak

Poštovani, nakon drugog pobačaja i druge kiretaže menstruacije su mi kraće i oskudnije. Prva menstruacija poslije kiretaže je došla na vrijeme (nakon 30 dana), ali je bila veoma tamna, skoro pa crna i trajala je 3-4 dana i bila je oskudnija nego inače. Druga menstruacija je isto došla na vrijeme, normalne crvene boje, ali je trajala jedan dan normalnog krvarenja i naredna 3 skroz malo, skoro pa zanemarljivo. Da li to može biti ashermanov sindrom? Nakon kiretaže debljina endometrija je bila 0,17 što mi se činilo kao pretanko.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, savjetujem ultrazvučno mjerenje debljine endometrija u drugoj fazi ciklusa.