Tumačenje nalaza hormona

Morinho18

Vadila sam hormone treći dan ciklusa te je FSH 12.6. Referentni intervali su:
Folikularna faza: 3.85 - 8.78
Sredina MC: 4.54 - 22.51
Lutealna faza: 1.79 - 5.12

Budući da mi je FSH očito povišen, molim da mi kažete što to znači. Radi li se o predmenopauzi? Može li stres utjecati na FSH? Naime, vadila sam ga prije devet mjeseci i bio je idealan. Može li štitnjača na to utjecati?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, FSH je nešto iznad granica normale, no to ne znači da ste u predmenopauzi. Ako su Vam ciklusi redoviti nema razloga za brigu. Savjetujem da ponovite nalaz za dva do tri mjeseca.

Jelena73

Poštovani, imam 46 g. i menstruacija mi je do početka prošle godine bila redovita, svakih 28-29 dana, prošle godine mi je izostala jednom, ove godine dva cijela mjeseca. Ginekologica mi je nakon kašnjenja prepisala Duphaston 10 dana 2×1, za izazivanje menstruacije. Rekla je da jajnici polako gube svoju funkciju i da mogu očekivati anovulatorne cikluse kakav je bio prethodni nakon kojeg je uslijedio izostanak mjesečnice od 60 dana. Šest dana nakon uzimanja zadnje tablete Duphastona dobila sam mjesečnicu (prije nekoliko dana). Po preporuci ginekologice radim analizu spolnih hormona 4. dan ciklusa. Evo rezultata:
FSH 11.3 mIU/mL ( folikularna faza 4.5 - 11)
LH 3.9 mIU/mL (folikularna faza 1.7 - 13.3)
Estradiol 137.2 pmol/L (folikularna faza 73 - 1104)
Moze li se na osnovu ovog nalaza postaviti dijagnoza perimenopauze? Ili mogućnost ovulacije? Trebam li uraditi dodatne pretrage hormona? Strah me trudnoće i da još ovuliram, spolno sam aktivna, iako se čuvam i štitim kombinacijom brojenja plodnih dana i kondomom i prekinutim snosajem u neplodnim danima. Mogu li uzimati oralnu kontracepciju u mojim godinama?
Ispričavam se na dugom i možda nedovoljno jasnom postu.
Lijep pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalazi hormona su u granicama normale, ali na temelju bazalnih vrijednosti hormona ne može se znati da li će (i kada) doći do ovulacije. Ovulacija se može dokazati određivanjem hormona progesterona u drugoj fazi ciklusa (21. dan). Vrijednosti progesterona rastu tek nakon ovulacije. Obzirom na dob, idealna kontracepcija za Vas bi bila spirala (Mirena)