Ubrzan puls i trudnoca

bananica

Postovani, da li je u trudnoci normalno imati povisene otkucaje srca?Npr.meni su rijetko kada ispod 100,a najvise sto sam izmjerila bili su 125.Tlak mi je dobar otprilike uvijek 120/70.Sad sam u 27 tjednu trudnoce...Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, povišeni otkucaji u trudnoći odraz su ubrzane cirkulacije. Tolerira se do 100 otkucaja u minuti. Sumnjam kod vas na anemiju u trudnoći, gdje je tahikardija kompenzatorni mehanizam niskog željeza i i hemoglobina u krvi. Svakako savjetujem KKS, fe, uibc, tibc. Nakon 20. Tjedna trudnoće potrebe za željezom su do 5x veće nego na početku. Također navika ispijanja kola pića i kofeinskih preparata uzrokuju također tahikardiju pa čak i ozbiljnije tahikardije. Druga stvar koju treba isključiti kod tahikardije jesu problemi sa štitnjačom, najčešće hipertireoza. Svakako kontaktirajte svog ginekologa.

eltcasc

Spoštovani, zamolila bih Vas za savjet. Trenutno sam trudna 32+3, na pregledu sam imala Hemoglobin(Eritrociti) 12,2. Zanima me, da li je to previše opasno? Pritisak mi je uvijek normalan, većinom 120/75 ili 110/80, otkucaji srca su od 90-105. Rekli su mi, da mi prijeti anemija, da ako ne uradim akupunturu, da mogu kasnije imati problema sa grčevima u rukama i nogama. Za sada ja nemam nikakve bolove, jedino u noći, kada spavam, ako sam predugo na desnoj strani, znam osjetiti trnce u desnoj ruci. Unaprijed Vam se zahvaljujem za savjet i pomoć. Srdačan pozdrav