Upala

Verica123

Postovani..da li jaka i ponavljana upala mokracnih kanala..u djetinjstvu moze dovesti do zacepljenja jajovoda i ometati zacece..da li upala mokracnih kanala utice na bilo koji nacin na zacece i trudnocu..hvala Vam

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, upale mokraćnih puteva ni na koji način ne mogu utjecati na plodnost.

Verica123

Hvala Vam na odgovoru

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu.

Kaca90

Postovani,
Bol u predjelu jajnika i kao i bol u maloj karlici i bol pri samozadovoljavanju u predjelu male karlice i u vidu zarenja bol u predjelu vagine.Menstruacije uredne.Da li je nesto opasno i ima li mjesta za brigu?Hvala Vam unaprijed.

Ivo Balenović, dr. med.

Nije ništa opasno. Već sam Vam odgovorio u drugim rubrikama.

sajka89

Postovani doktore,

Jako sam zabrinuta. Ne znam sta da radim. Nemam odnose vec godinama. Stalno mi se vraca infekcija neka, u vidu pojacanog sekreta. Ranijih godina imala sam stalno neke infekcije mokracnih kanala, pa proteus u urinu, imala sam davno i mikoplazmu, ali je sve to sanirano prije nekoliko godina. Na ginekoloskom pregledu je uvijek manje vise sve ok, osim tog sekreta. Radila sam i vaginalne i cervikalne briseve i negativno je. Papa je uvijek II, stepen cistoce je 3, i imaju neke upale..na sta se upale odnose? Sad sam bila na redovnom pregledu, bio je pregled bimanuelno, ok je bilo, osim sekreta, za sta mi je rekla da uzimam poligynax vag 14 dana da se malo iscisti, pa onda da uzmem papa test. Vec sam uzela 2 vaginalete i posto mi je bio sesti dan ciklusa, krvarilo je nakon koriscenja vaginalete. Radila sam nalaze u junu laboratorijske i osim holesterola sve je bilo u redu. Ne znam sta da radim i kako da jacam imunitet i sta da radim sa ovim problemom.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, savjetujem da nakon terapije počnete sa probioticima. Oni pomažu uspostavi normalne vaginalne flore. Isto tako, preporučio bi antikandida dijetu (izbjegavanje šećera, gaziranih pića, suhomesnatih i pekarskih proizvoda, alkohola industrijskih ulja, gljiva, kvasca i kavu).

sajka89

Doktore, hvala puno. Koje probiotike preporucujete i koliko dugo da ih pijem? Bice mi malo problem izbaciti slatko iz ishrane, ali gledacu da to korigujem.

Ivo Balenović, dr. med.

Možete uzeti Lactogyn kapsule (14 komada) na usta ili Lactogyn vaginalne kapsule (7 komada) stavljati u rodnicu.

sajka89

Molim vas doktore pomozite mi, ocajna sam. Sad mi je uzela dr uzorak za papa. Dala mi je i uput za cervikalne briseve. Dala je isto uput da idem na snimanje grlica materice. Kaze svaki put kad mi uzme bris ja krvarim. Sta mislite da je? Nalazi su do sad bili uredni. Nijesam imala odnose skoro, nego prije 10 godina i to na silu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, treba pričekati nalaz papa testa. Često se događa da prilikom uzimanja istog, dođe do krvarenja. To je zbog toga što u većine žena na vratu maternice postoji ektopij- cilindrične stanice koje pod utjecajem hormona izlaze iz cervikalnog kanala i prerastaju preko površine vrata maternice. Takvo mjesto se naziva i 'ranica' i to nije patološko stanje, nego su te stanice samo osjetljivije jer se ne nalaze na svom prirodnom mjestu. Ukoliko će nalaz papa testa biti uredan, nije potrebna nikakva terapija.

sajka89

Hvala doktore, bas sam nervozna...ali zasto me onda uputila na kolposkopiju u klinicki? I dala mi je briseve da radim na sve bakterije. Meni je takva situacija od kad sam dobila sa 16 godina, i tada sam muku mucila sa krvarenjem i sekretom.

Ivo Balenović, dr. med.

Vjerojatno zbog 'ranice'. Ali ponavljam 'ranica' sama po sebi nije patološka promjena, nego mjesto osjetljivije na razne uzročnike i podložnije patološkim promjenama.

sajka89

Doktore, stigao mi je nalaz papa, pise:U razmazu vrlo malo skvamoznih celija, nedovoljno za analizu. Sta ovo znaci?

Ivo Balenović, dr. med.

Znači da bi trebalo ponoviti papa test. Nema dovoljno stanica za analizu. Skvamozne stanice su normalne stanice koje se nalaze na vratu maternice.

sajka89

Usled cega je to tako? Ima li veze sto mi je bilo 2 dana pred mjesecnicu ili sto sam bila nemirna kad je uzimala, nijesam mogla da izdrzim? Da je ne daj Boze sta kancerogeno, pisalo bi to, je li?

Ivo Balenović, dr. med.

Nije ništa kancerogeno, to bi se vidjelo na nalazu. Jednostavno nema dovoljno stanica za analizu.

sajka89

Meni krenula kafenkasta menstr.u nedelju vece, braon sekret do sad nema prave krvi, nego oskudno sve, braon boje, je li moguce da imam asermana i upalu grlica pa mi zato sve snaslo? Imala sam prije 12 godina uklanjanje mioma oper.putem. Moze li da je do sad sve bilo ok, a da se sad aktiviralo? Bole me grudi kao da cu da dobijem, ali tri dana evo sve oskudno.

Ivo Balenović, dr. med.

Nemate Ashermana. On nastaje neposredno nakon operacije i ne može se naknadno aktivirat.