uloživost ili otvorenostu trudnoći

kibo

Nalazim se u 27 tjednu trudnoće. Nalaz glasi: cerviks 33mm, uloživ za prst do uu, oblik T. Takav nalaz mi je bio i prije mjesec dana kada mi je preporučeno mirovanje. Kako vodim trudnoću kod 2 dr.,a jedan od njih nije bio previše zabrinut i rekao je da samo smanjim tempo, dok drugi doktor predlaže strogo mirovanje. Inače sam prvorotka, a otkivena bakterija na brisu je liječena antibioticima prije 3 tjedna. Na ctg-u u roku od 20 min se nije pokazala niti jedna kontrakcija ni trud. U dilemi sam kako se postaviti i koji od doktora je u pravu. Samo ležanje me i psihički umara jer nisam sigurna je li baš nužno ili se mogu normalno ponašati bez nekih velikih naprezanja, stajanja, hodanja i sl.
Hvala na odgovoru

Marija Hršak, dr. med.

Poštovana, možete se ponašati normalno, ali bez pretjeranih opterećenja, hodanja i stajanja, te naprezanja. Ultrazvučni nalaz na vratu maternice koji ste vi opisali je uredan, dok je palpatorni (pregled rukom) nešto uznapredovao. U vašem je stanju potrebno umjereno mirovanje. Svakako trebate ponoviti briseve vrata matrenice koji su bili pozitivni na bakterije.

buffy24

Poštovani,
Prvorotka sam i sada sam u 27 tjednu trudnoće.u 15 tjednu na kontroli mi je ustanovljena uloživost za vršak prsta i propisano mirovanje, da bi u 19 tjednu i dalje ostalo tako sve do 22 tjedna kada mi je dijagnoza bila uloživa za jagodicu prsta. tada sam dobila terapiju normabela 2x2mg dnevno i strogo mirovanje,na kontroli sa 24 tjedna i dalje je ostalo isto i dozvoljeno mi je malo kretanja. da bi sa 27 tjedana dobila mišljenje drugog ginekologa koji je rekao da mi on nikako ne bi preporučio normabele i on smatra da je sve to normalno i normalna trudnoća,po njegovom nalazu sam uloživa za vršak jagodice prsta (jer kako je on sam objasnio sve ovisi o veličini prsta kod samog pregleda). sada se nalazim u velikoj nedoumici jer kad sam nazvala svoju ginekologicu koja mi inaće vodi trudnoću i rekla što mi je ginekolog koji joj je bio na zamjeni taj dan rekao ona i dalje smatra da bi trbala nastavit s terapijom normabela i malo kretanja, dok s druge strane imam mišljenje da normabeli štete za plod i da nisu nikako preporučljivi i da mogu sve normalno uz malo odmaranja. inaće što se još cerviksa tiće,na svim nalazima do sada piše da je 1.članak i tvrd, na ovom zadnjem sa 27 tjedana kod ginekologa na zamjeni u nalazu piše samo da je cerviks održan, da li je to isto tj. da li je u pitanju samo različita terminologija? i koje je Vaše mišljenje i preporuka što se tiće mog slućaja? inaće cervikalni brisevi su mi uredni. Unaprijed se zahvaljujem na Vašem odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana,
Vaš opstetrički nalaz je apsolutno uredan za trajanje trudnoće i nemate razloga za zabrinutost. Za Vašu sigurnost predlažem objektivizaciju vrata maternice ultrazvukom( dužina i eventualna otvorenost vrata maternice)
Što se tiče Normabela dakako da ga možete uzimati, jer je mnogim studijama dokazano njegova neškodljivost za plod. Također možeteuzimati i magnezij koji djeluje kao tokolitik.

buffy24

Poštovani,
Hvala na Vašem brzom odgovoru. Da li se ultrazvuk vrata maternice može napravit na svakom ultrazvučnom uređaju kod ginekologa ili je to nešto posebno i koje je Vaše mišljenje što se mirovanja tiće, tj koliko je ono potrebno u mojoj situaciji?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Može se vidjeti kod svakog UZV pregleda uz uvjet da je pun mokraćni mjehur.
Mišljenja sam da ne trebate nikakva ograničenja niti mirovanje.Vaš ginekološki nalaz je sasvim uredan za 27.tjedan trudnoće.

buffy24

Još bi htjela napomenut da mi u nalazu piše Uterus veličinom za A, toniziran. Toniziran piše od 22 tjedna trudnoće,a do tada je pisalo smekšan. Da li mi možete pojasniti značenje i da li zbog toga imam razloga za zabrinutost? Unaprijed se zahvaljujem na Vašem odgovoru.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, kao što rekoh opstetrički nalaz Vam je sasvim uredan.Ne trebate se brinuti.

tara11

Poštovani,

U 26.tjednu sam trudnoće(po UZV 2tjedna manje), danas mi je doktor preporučio strogo mirovanje uz normabele (1ujutro,1navečer) zbog dijagnoze:porcija 1čl,za prst do U.U koje drži,uterus uvečan F/S=23cm, smekšan, i kontrakcije maternice se vide na ultrazvuku.Imam i ureaplasmu 10na3.
Molim drugo mišljenje koliko je ovo stanje ozbiljno, i što to točno znači.

Unaprijed zahvaljujem!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Odgovorio sam Vam na drugom mjestu.

noemi0209

Poštovani,

Prvorotkinja sam u 23 tjednu trudnoće , na zadnjem nalazu cc zatvoren ,ovaj nalaz prije tri dana cc uloživ za vrh prsa što to znači doktorica nije rekla mirovanje niti dala kakav lijek?

Hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nalaz vam je uredan. ne treba nikakva terapija niti mirovanje.

Duska ☺

Postovani,
Za pet dana mi je termin porodjaja. Juce sam bila na pregledu I doktor je rekao. Pvu cela, cvrsta prolazna za 1,5 prst, plodovi ovojci intaktni. Da li je to znak da sam otvorena 1,5 prst I da mogu da se nadam svakog trena. ☺ inace od sedmog meseca trimbociti su mi nizi prvo 144 pa 148 pa 142 da bi, sad na samom kraju spali odjednom na 109 imam li razlog za zabrinutost oko porodjaja sve drugo u krvnoj slici je ok,. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, otvoreni ste 1,5 cm, što je uredan nalaz za dob trudnoće. Trombociti jesu nešto niži, ali to ne može ugroziti niti Vas niti plod.

Duska ☺

Hvala puno na odgovoru. Bas su me zabrinuli ti trombociti jer mi je doktor rekao u ponedeljak da opet vadim krv I da se javim u bolnicu I tu ce me ostaviti da lezim do porodjaja zbog trombocita. Inace cela trudnoca je prosla savrseno, bez ikakvih problema al sad bas na samom kraju mi to zadaje brige. Vas odgovor me je utesio. ☺ jos jednom hvala puno

Ivo Balenović, dr. med.

Nema na čemu. Nema razloga za brigu budući da su svi ostali nalazi uredni.

dada89

Poštovani, trenutno sam u 31 tt + 3 dana, na zadnjoj kontroli mi je nalaz bio vag: C. 1 Čl. za prst tijesno do ovoja. To mi je prva trudnoća pa sam jako zabrinuta. Nakon toga sam dobila dvije doze dexamethasona i moram dalje piti Cordipin retard 2x1 tabletu i rečeno mi je da moram strogo mirovati.Ctg je dva puta bio uredan, piše na nalazu undulacija, toko miran. Zanima me mogu li s takvim nalazim dočekati termin poroda i dal se pod strogo mirovanje podrazumijeva stalno ležanje ili se mogu malo prošetati i sjesti? Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, obzirom na nalaz Vi možete trudnoću iznijeti do termina. Uzimajte propisanu terapiju. Ne morate strogo mirovati, ali izbjegavajte teže tjelesne napore (dizanje tereta, duge šetnje, duža stajanja i sl.)