Upala

sajka89

Doktore, najljepse hvala. Bili ste u pravu. Evo mi je krenuo normalni ciklus, sa povremenim bolovima. Sta mislite kad je najbolje da dam uzorak za papa test? Ja sam mislila mozda 17og, a bris cervikalni 18og? Ne valja u istom danu, je li?Mislim da mi je upala grlica mozda, kako se ona sanira? Laboratorijski nalazi su mi u junu bili dobri, nijesu pokazivali upalu.Sekret mi je uvijek 3.grupa bez patogena, i to je ono sto zelim regulisati.

Ivo Balenović, dr. med.

Papa test je najbolje uzeti oko sredine ciklusa. Briseve možete isti dan. Upala cerviksa se liječi antibiotikom (vaginalna primjena).

sajka89

Zarvrsila mi se menstruacija..sedmi dan ce biti sjutra od pocetka ciklusa..ako bih dala uzorak za papu sjutra vece, znaci sedmi dan, bi li bio validan? Bojim se da mi opet ne bude malo skvamoznih celija pa da ne mogne analize. Imam bolove u lijevom jajniku malo, od cega li moze to biti?

Ivo Balenović, dr. med.

Možete sutra uraditi papa test. Moguće da je blaga upala uzrok bolova u jajniku. Ako se ne bi smirilo kroz nekoliko dana, posjetite liječnika.

sajka89

Postovani doktore, nalazi briseva su negativni i cervikalnih i vaginalni, stepen cistoce 2. Testirana sam na sve moguce bakterije, i na hlam, i mikopl.i ureaplaz.cisto da se provjeri. Medjutim, meni je i pored toga prisutna upala na grlicu i kontaktno krvarenje imam. Sledece nedelje trebam papu i kolposk. Sta mislite od cega mi moze biti i kako se sanira?

Ivo Balenović, dr. med.

To je vjerojatno od 'ranice', ali kao što sam već rekao, 'ranica' nije patološka promjena, nego samo osjetljivije mjesto na vratu maternice. To je zato jer su tamo stanice kojima to nije 'prirodno mjesto'. Nakon kolposkopije će se više znati. Ukoliko 'ranica' prekriva veću površinu može se provesti krioterapija - uništavanje cilindričnog epitela ('ranice') i taj će dio kasnije prerasti pločasti epitel (stanice kojima je to prirodno mjesto)

sajka89

Postovani doktore, da vas pitam nesto, moze li neko da ima hronicnu upalu sluznice materice oko 8 godina, a da se na uzv ne vidi nista, mislim uzv pokazuje da je sve u redu? I da su laboratorijski nalazi u redu? I redovno dobija menstruaciju?
Koji su simptomi hronicne upale grlica, a koji upale jajnika? Vidi li se upala jajnika na uzv? Izvinite sto sam opsirna, ali jako se plasim kolposkopije i kakva mi upala moze biti.

Ivo Balenović, dr. med.

Upala se ne može vidjeti ultrazvučno. Upala je reakcija organizma na patogene čimbenike. Akutna upala je početni odgovor tijela na štetan čimbenik a karakterizira ju povećan dotok krvi, izlazak plazme i leukocita iz krvnih žila u pogođeno tkivo. Cijeli je niz procesa u organizmu koji dovode do razvijanja upalne reakcije, a uključuju krvne žile, krvne stanice i stanice koje se inače nalaze u tkivima. Akutna se upala može razviti u kroničnu, što dovodi do promjena u vrstama stanica prisutnima u pogođenom tkivu. Kod ograničene upale laboratorijski nalazi mogu biti uredni. Upalu maternice obično prati pojačani iscjedak, dok je upala jajnika najčešće popraćena bolovima u donjem abdomenu.

sajka89

Danas sam bila kod specijaliste u klinickom centru. I on je misljenja kao i vi da misli da nije patolosko. Uzet mi je papa bris, bice gotov za par dana. Ovo je rezultat danasnjeg pregleda: St gyn: spoljna genitalija uredan, u spekulima manja kolicina sluzave vaginalne sekrecije, PVU dug 1.5cm, OEU poprecan, uterus u AVF normalne velicine, u predjelu adneksa se ne palpiraju patoloske formacije. Nijesam krvarila posle uzimanja Papa brisa danas.Mada receno mi je da sam bas ukocena i da me tako moze povrijediti spekulum ako se ne opustim.

Ivo Balenović, dr. med.

To je uredan nalaz, treba pričekati papa test.

Maja556

Poštovani,

možete li mi reći da li je moguće imati bakterijsku infekciju bez ikakvih simptoma? Hvala na odgovoru.

Lijep pozdrav,
Maja

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, moguće je imati povišen broj bakterija bez simptoma. Ako se radi o infekciji (upali) prisutni su simptomi. Npr. u urinu je dozvoljena količina bakterija do 10 na 4, a da se to ne smatra infekcijom. Količinu iznad toga, potrebno je liječiti.

sajka89

Stigao mi je rezultat papa testa Grupa II, stepen cistoce 3, opis preparata: u brisu brojni granulociti, superficijelne i intermerdijerne plocaste epitelne celije, redje parabazalne epitelije, pojedine degenerisane, bez atipija. Bethesda:NILM.
Za kolposkopiju su me ostavili na cekanju.
Ponovljeni su cervikalni i vaginalni brisevi, nadjeno je puno gljivica..

Ivo Balenović, dr. med.

NILM je normalan nalaz. Nema atipije stanica. Prisutna je samo gljivična upala. Potrebna je terapija antimikoticima.

sajka89

Hvala puno, dali su mi kanesten da stavljam. U pravu ste bili od pocetka, poslije canestena pocecu sa lactoginom. Moze li upala grlica da bude od gljivicne infekcije? I moze li ako je papa II druga grupa, da nalaz kolposkopije bude los? Stavili su me na cekanju za kolposkopiju posto su rekli papa je ok, pa nije hitno.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, gljivice mogu uzrokovati upalu cerviksa, ali ne mogu atipiju stanica (CIN). Za očekivati je da će kolposkopski nalaz biti uredan.

sajka89

Bila sam na kolposkopiju kod privatnika, nije dobro, rekli su mi da ponovim u klinicki za mjesec dana. Pise mi na izvjestaju: pojacana vaskularna sara na 01h Jod - polje na prednjoj i zadnjoj strani. Dg/RVF uteri. Colpitiset cervicitis. Sta mislite?
Moja doktorica rekla mi je da se gleda Papa, a on je 2.grupa. Dobila sam terapiju Hipervag vaginalete. Ponovila sam i briseve: i nadjeno je stepen cistoce 6.stepen u obojenom DMP brisa vagine nadjena je normalna bakterijska flora, Candida spp i upalne celije u malom broju. Sta ovo znaci, sta da radim?

Ivo Balenović, dr. med.

Nije ništa tako strašno. Potrebno je izliječiti upalu (terapiju ste dobili) i ponoviti papa test.

sajka89

Hvala. A sta znaci vaskularna sara? Radila sam kolposkopiju prije 5 godina: nijesam to imala, s u medjuvremenu nijesam imala odnose.od cega je?

Ivo Balenović, dr. med.

Vsakularna šara je samo opis krvnih žila i nije sam po sebi patološki nalaz.