Upit

Goga

Kako najbolje utvrditi plodne dane i dali je moguce napraviti papa test,posto nisam nikad imala odnos i dali se mora ostetit himen kod uzimanja papa testa,odnosno kako se on uzima ako nikad nisam imala odnos.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Plodni dani se mogu precizno izračunati tako da se od srednje vrijednosti tajanja menstruacijskog ciklusa (od prvog dana menstruacije jednog ciklusa do prvog dana mensruacije drugog ciklusa) oduzme brojka 13 i 15 . Tako je u većine žena menstruacijski ciklus duljine 28 dana, te se oduzimanjem broja 13 dobiva 15, a oduzimanjem broja 15 dobiva broj 13. U tom su slučaju opasni dani između 13. i 15. dana m. ciklusa. Treba napomenuti da je opisana metoda samo aproksimativna i nipošto sigurna. Ukoliko do sada niste imali spolne odnose smatram nepotrebnim da se uzima Papa nalaz. Ovu vrstu pretage svakako je preporučljivo učiniti nakon stupanja u spolne odnose i potom je obavljati redovito svakih 12 mjeseci.