Upomoc

Maja

Postovana dr. Kupešić,

nikad nisam imala herpes ni na usnici ni na nekom drugom dijelu tijela, tako da pretpostavljam da sam ''imuna'' na njega (jer sam sigurno bila u prilici da mi se manifestira pa nije).
Međutim, da li ja mogu dobiti genitalni herpes putem oralnog seksa ako je moj decko tada imao herpes na usnici??
Da li to sto sam otporna na herpes/groznicu na licu ujedno znaci i da sam imuna na taj genitalni herpes?
Da li je to isti virus pa imunost vrijedi za "cijelo tijelo"??
Njemu je to bio negdje 6.dan od izbijanja herpesa na usni, kad se vec napravila krastica - da li je tada bio jos uvijek zarazan?
(p.s. oboje imamo 24 g. i vec smo 2 i pol godine zajedno)

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru...

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Moram Vas ohrabriti da je virus herpesa koji uzrokoju promjena oralne regije drugačijeg sastava i sklonosti nego onaj koji uvjetuje promjena genitalne regije. Prema tome, ne bi ste se trebali zabrinuti zbog oralnog seksa koji ste imali s partnerom u vrijeme postojanja herpesa na usnici.
To je ujedno odgovor na ostala Vaša podpitanja. (Imunost na herpes oralne regije ne podrazumijeva imunost na genitalni herpes).