Utrogestan za izazivanje menstruacije

afrikana

Postovani!Nakon dosta dugo uzimanja pilula ,odlučila sam prestati!Kako se ciklus nije pojavljivao bila sam kod ginekologa koji mi je dao progesteron za izazivanje i ona je nastupila !Taj sam mjesec dobila normalno ,2 mj je kasnila 7 dana a 3 mj je kasnila oko 14 dana i kako nisam vise mogla cekati potrošila sam zid 10 tableta sto mi he ostalo i ona je nastupila!Moje je pitanje big-smilea li mozete reci u cemu je problem?!Dal je problem zbog dosta dugo zatočene ovulacije radi pilula?!hormone nisam vadila reko je da ako ne dobijem da ćemo onda vaditi,sto biste vi savjetovali?!Hvala i lp!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nakon prestanka uzimanja pilula potrebno je neko vrijeme da se menstruacijski ciklus regulira. U većine žena on se regulira unutar dva mjeseca od prestanka uzimanja pilula. Kod nekih žena menstruacija može izostati i do godine dana. Ukoliko se ciklus ne povrati unutar tri mjeseca potrebno je uraditi hormonsku obradu.

afrikana

Postovani!Hvala na odgovoru ,mozda se nismo dovoljno razumjeli da pojasnim!Ja sam ciklus dobila uz utrogestan koji mi je doktor dao ,ali mene zanima sto nam pokazuje to da ciklus imam uz utrogestan?!Da li je to dovoljno uzimati ili trebam jos nesto?!I pitanje vezano uz hormonsku analizu da li cekati sljedeći ciklus ili vaditi odmah i koje hormone najbolje?!hvala

Ivo Balenović, dr. med.

To što ste dobili menstruaciju nakon utrogestana govori da se idealna hormonska ravnoteža na razini hipotalamus - hipofiza - jajnik još nije uspostavila. Odnosno, vaši jajnici uredno luče estrogene hormone, ali još nije došlo do ovulacije (izbacivanja jajne stanice). Ovulacija će se sigurno uspostaviti kroz par ciklusa. Hormoni se određuju između 3. i 5. dana menstruacijskog ciklusa.

afrikana

Hvala!Vi preporučate ipak napraviti analizu hormona ?ako sam vas shvatila dobro odrađeno je recimo pola posla ako se mogu tako izraziti?!koje hormone da vadim kao najbitnije za početak?!

Ivo Balenović, dr. med.

Ukoliko se tri mjeseca nakon prestanka uzimanja kontraceptiva menstruacija ne regulira savjetujem analizu hormona: LH, FSH, estradiol (između 3. i 5. dana ciklusa), te progesterona 21. dan ciklusa. Za očekivati je da će se menstruacija uspostaviti jer jajnici luče estrogene hormone, ali još ne dolazi do ovulacije.

afrikana

Puno hvala na svim Vašim odgovorima!Obzirom na utrogestan ima li smisla čekati vrijeme 21dc da vadim hormone ili odem na 21dc izvadim sve,kad ionako ciklus sam ne dolazi??Koliko sam uspjela shvatiti kod mene nisu hormoni u balansu pa zbog toga ne dolazi ciklus,mogu li taj balans izregulirati gestagenima mozda koji sadrzi oba hormona ,a ne samo progesteron kao što je doktor prvo dao?!Molim konkretan odgovor je me to čekanje od strane doktora izluđuje pa moram sama reagirati!moram potražiti mišljenje dr ginekologa jer moj i nije od nekog interesa i to sve o svome trošku!hvala još jednom

Ivo Balenović, dr. med.

Za regulaciju ciklusa kod anovulatornih ciklusa potrebni su samo gestageni (sintetski progesteron - utrogestan). Jajnici luče dovoljno estrogena, a budući da nema ovulacije nema progesterona u drugoj fazi ciklusa i stoga ne dolazi menstruacija. Zato se daje utrogestan (gestagen/progesteron) da bi se 'oponašao' normalan ciklus. Nakon što dobjete menstruaciju (izazvanu utrogestanom) uradite hormone kako sam naveo.

afrikana

Postovani!Ja pratim ovulaciju lh trakicama ,danas je 12dc i negativna je ,znaci da izostaje ovulacija!To je i razlog kao ste ste rekli da nema ciklusa,primjećujem i da vec dugo nema one rastezljive sluzi!Meni je ciklus izazvan ali ovulacije nema i to je problem!Mozete li reci kako se ovulacija opet Moze potaknuti postoje li neki lijekovi jer obzirom da je dugo bila zakočena mislim da je to razlog izostanka!Tako da mislim da je ona ustavari problem!A ovo je na zadnjem nalazu u 12 mj napisao ginekologbig-smileO37#22mm sa čvorom guščeg sadržaja kaudalno promjera 13,2mm i cisticnom tvorbom(folikul)promjera 16,5mm,LO33#14,7mm sa kolabiranom cisticnom tvorbom 20#15 mm u maloj zdjelici ne nalazim sl,tekućine!Evo ako Moze jos i o ovome mišljenje!Hvsla i oprostite na smetnji

Ivo Balenović, dr. med.

Uradite hormonsku analizu. Određivanje progesterona 21. dana pokazati će da li dolazi do ovulacije. Cistična tvorba (folikul) na jajniku ukazuje da jajna stanica raste (zbog djelovanja hormona) i da bi na tom mjestu trebalo doći do ovulacije.

afrikana

Postovani!Mozete li mi prokomentirati nalaz
T3-1.4nmol\L,TSH-2.02mlU/L,fT4-14,9pmol/L
Progesteron 1,78nmol/L
Folik.faza-0.64-3,6
Ovul.faza-1,5-5,5
Luteinska-19-76
Postmenp-<3,2
Evo vađeni na 21 dan ck
Molim komentar i preporuku za dalje!?Hvsla i lp

Ivo Balenović, dr. med.

Prema vrijednostima progesterona kod Vas nije došlo do ovulacije. Savjetujem da odredite vrijednosti FSH, E2 i AMH.

afrikana

Postovani!Obzirom na moju situaciju dr je propisao terapiju utogestanom u trajanju od 3mjeseca 2 tablete dnevno u 12 dana od 15 dana ciklusa!Mene malo to buni jer do sada kako sam kontrolirala nisam imala ovulaciju da li pričekati kad dođe pa onda početi uzimati utrogestan ili kako je doktor rekao 15 dc?Da jos napomenem kako je to prvi mj uzimanja pa mozda jos progesteron nije dovoljno visok da nastupi ovulacija pa ću to tek od sljedećeg mj imati smisla?!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, uradite kako vam je doktor rekao.

afrikana

Ok!Hvala na odgovoru doktore!Mislite da me ne treba brinuti ovo sto jos uvijek nemam ovulaciju da će ona mozda vec dr mjesec doći?!Obzirom da ću sada krenuti sa dr turom utrogestana?!Hvala !Brine me to jako jer imam osjećaj da to sve tako sporo ide i jos sam vise u stresu da nista ne poduzimam

Ivo Balenović, dr. med.

Utrogestan sam po sebi neće izazvati ovulaciju. On je zamjena za progesteron koji se luči nakon ovulacije i potpora žutom tijelu koje luči progesteron. Utrogestanom se potiče menstruacija, tj. nakon prestanka uzimanja nastupa krvarenje (ako nije došlo do trudnoće). Ukoliko je došlo do trudnoće utrogestan se daje kao potpora trudnoći. Ovulacija se može dokazati mjerenjem razine hormona progesterona 21. dan ciklusa.Ukoliko ne dolazi do ovulacije ona se može stimulirati klomifenom.

afrikana

Postovani!Uzimam utrogestan za izazivanje menstruacije od 16-26 dc do sada je menstruacija dolazila a ovo je dr mj kako koristim i trenutno je 15 dana od zadnje tablete i nista!Nije mi jasno zasto se to događa ,da li mi je mozda preslab lijek da li ima nesto jače sa istim učinkom?Isto primjećujem da izostaje ovulacija na sto mi je dr rekao da koristim utrogestan neko vrijeme i da će se ona stabilizirati ,mene zanima da li mozda meni treba nesto jače za poticanje ovulacije pa će se samim time i ciklus ustabiljiti?!Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko je izostala menstruacija, a imali ste odnose uradite test na trudnoću. Ukoliko je trudnoća isključena uradite analizu hormona. Izostanak menstruacije nakon utrogestana može biti povezan s jačim hormonskom disbalansom.

afrikana

Poštivani!Evo nalaza hormona molim vas mišljenje i da li je u mojem slučaju moguća kakva terapija!Hvala

Pretraga
Anti-Müllerov hormon (AMH)
Rezultat
0,1
Jedinica
pmol/L
Referentni interval
0,4 do 31,7
folikularna faza 3,5 - 12,5 sredina ciklusa 4,7 - 21,5 luteinizirajuća faza 1,7 - 7,7
postmenopauza 25,8 - 134,8
folikularna faza 12 - 233 sredina ciklusa 41 - 396 luteinizirajuća faza 22 - 341 postmenopauza <5 - 138
FSH
75,7
IU/L
Estradiol (E2)
pg/ml
Napomena:
Zadnja menstruacija:29.04.2019. (nalaz izradio)
Imam 41 g i molim Vas kamo dalje krenuti!Hvala i Lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, javite se Vašem liječniku. Prema nalazima hormona Vi ste u menopauzi.