UZV

Iva

Poštovanje!
Najprije da vam se zahvalim što ste mi odgovorili na moje pitanje.
Zanima me da li se u vrijeme ovulacije može ići na vaginalni ultrazvuk,
jer mi je ginekologica rekla da se ne ide. Ali ipak me pogledala i rekla da je sve u redu. Da li se zbog ovulacije ne može nešto jasno vidjeti?
Da li se može otkriti trudnoća u tim uvjetima? I koliko se rana trudnoća
može utvrditi UZV-om?
Unaprijed zahvalna!

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Trudnoća se ultrazvučno može najranije otkriti 5-6 tjedna od prvog dana posljednje menstruacije. Što se tiče samog ultrazvučnog pregleda, poželjno ga je napraviti u prvoj polovici menstruacijskog ciklusa s izuzetkom pacijentica u kojih želimo dokazati ovulacijski ciklus. Ukoliko se sumnja na postojanje ciste tada se ne preporuča raditi ultrazvuku u periodu oko ovulacije i poslije nje.