Vanmaterična trudnoća

barbara24

Poštovani,
Imam 26 godina, zadnja menstruacija bila je 13.02.2012. Nikada prije nisam rodila, niti imala abortus.
06.04.2012. laparaskopski sam operirala vanmateričnu trudnoću. (laparaskopska salpingotomija s odstranjenjem tubarne trudnoće)
Dakle trudnoća je bila u ampularnom dijelu jajovoda, i isti nije odstranjen već je učinjena ekspulzija ektopične trudnoće.
PHD nalaz:
Materijal označen GUE (ekspulzija ovuluma iz desne tube) jesu ugrušci koji zajedno mjere 4.5 x 2 x 2 cm, histološki između ugrušaka se nalaze rijetke edematozne korionske resice. Kao hidatidna cista primljena je šuplja tvorba glatke stijenke 1 x 0,8 cm, histološki je građena od tanke vezivne stijenke obložene jednim redom monomorfnog seroznog epitela.
Koji je bio uzrok vanmaterične trudnoće i da li je moguće da se opet ponovi?
Koje pretrage i kontrole je potrebno učiniti prije sljedećeg začeća?
Unaprijed hvala...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, kod vas je rađena opisana metoda tzv. milking, kojim se ne odstranjuje jajovod, nego se samo trudnoća u ampularnom dijelu jajovoda izmuze kroz abdominalno ušće jajovoda.
Ostale metode liječenja su odstranjenje jajovoda, incizija jaovoda, te rekonstrukcija jajovoda, kao i terapija citostatikom metotreksatom.
Uzroci vanmaternične trudnoće su uglavnom neprohodnosti jajovoda u bilo kojem dijelu, kao rezultat priraslica, sinehija, kao odraz tihih ili manifestnih upala jajovoda.
Najčešće do upala u jajovodu dovodi klamidija.
Svakako prije iduće trudnoće savjetujem da napravite cervikalne briseve a nakon toga i prohodnost jajovoda.
Najvjerovatnije taj jajovod nije funkcionalan i nije prohodan.

barby

Poštovani,

evo ponovno se javljam, vezano za prethodni problem i pitanje od 26.04.2012.
Naime, nakon prve menstruacije iza operacije napravila sam cervikalne briseve koji su bili uredni, no međutim na moje pitanje o provjeri prohodnosti jajovoda, rečeno mi je da za sada za time nema potrebe.
Sada već 3 ciklusa radimo ponovno na začeću, ali nažalost bezuspješno. K tome još moram dodati, da mi se menstruacije bitno razlikuju od onih prije operacije (bile su svakih 30-31 dan, bezbolne, bez ikakvih problema), dok su sada vrlo čudne, prošli ciklus je trajao 40 dana, ovaj sad 32, s vrlo izraženim PMS-om, glavoboljom, općom slabosti.
Molim Vas za savjet, što napraviti, da li postoji neka terapijska pomoć pri začeću?
Unaprijed hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, za sada još nije potrebna dodatna obrada. Nastojte kroz idućih par mjeseci ostvarit trudnoću.
Medicinska pomoć bit će potrebna ako u godini dana ne zatrudnite.

shoto

Postovani,zanima me da li se vanmatericna trudnoca vidi na UZ i da li test u tom slucaju pokazuje tridnocu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, test na trudnoću bit će pozitivan.
Na uzv se ista teško vidi osim ako nije velik izostanak menstruacije.
Dakle vanmaternična trudnoća od 8 tjedana bi se vidla uz uzv ali već prije dođe do komplikacija.

Kiedis

Poštovani

Zanima me da li ima razloga za zabrinutost vezano za vanmaterničnu trudnoću.

Zadnja menstruacija - 4.11.2012.

Ciklusi uredni i redoviti, svakih 28 dana.

Danas je 31 dan ciklusa, mensturacija kasni tri dana, jučer napravljan test na trudnoću, rezultat negativan.

Sumnja na trudnoću zbog odnosa tijekom ovulacije. Ono što me brine, možda bezrazložno je sumnja na vanmateričnu trudnoću s obzirom da već 10-ak dana osjećam povremene omaglice, vrtoglavice i mučninu, zadnjih dana bolove u janicima (netipično za PMS), test negativan a menstruacija kasni.

Što dalje? Napraviti još koji test? Da li bi negativan test isključio trudnoću? Napraviti BHCG?

Hvala unaprijed

lp
M.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, ako je test na trudnoću negativan ne razumijem vašu brigu.
Da je i vanmaternična trudnoća test bi bio također pozitivan.
Ako vam je test dvojben napravite beta hcg iz krvi.

Zvonchi

Poštovani,
imam 30 god, iza mene je jedan porod (prije 20 mj.), inače je sa zdravstvene strane uvijek sve bilo u redu. Prošli mjesec mi je dijagnosticirana izvanmaterična trudnoća i laparoskopski uklonjen jajovod u kojem je bio plod.
Treći dan nakon operacije sam prokrvarila, krvarenje je bilo srednje obilno, slično kao moje uobičajene menstruacije i trajalo je 8 dana. Šavovi su izvađeni 5. dan nakon operacije.
Ono što me zanima, a s obzirom na prilično "škrte" odgovore od strane doktora nakon operacije, zanima me kako da se ponašam u vezi planiranja iduće trudnoće, kako uopće" funkcionira" sada stvaranje jajnih stanica i mogućnost oplodnje, s obzirom na jedan jajovod? Da li su velike šanse da opet dođe do komplikacija?
Također, koliko dugo bi trebalo pričekati prije bavljenja nekim sportskim aktivnostima, npr. vožnja bicikla?
Inače se osjećam dobro, ništa me ne boli, čekam da se moj ginekolog vrati sa godišnjeg odmora pa da dogovorim kontrolni pregled...

Hvala unaprijed na odgovorima!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ništa se ne mjenja što se tiče ovulacije. One će i dalje biti prisutne ali hendikep je taj da s jedne strane nemate jajovod.
Dakle ako se s te strane javi i ovulacija neće doći do trudnoće jer nemate jajovod.
Prilikom zahvata pregledan je drugi jajovod.
Na novu trudnoću možete nakon 4-6 mjeseci.
Vježbanje nakon 1-2 mjeseca od zahvata.

Zvonchi

Hvala Vam na brzom odgovoru!
Možete li mi molim Vas još odgovoriti da li je moguće da ovulacija bude na tom jajniku gdje nema jajovoda a da jajanu stanicu "usiše" drugi jajovod?
Meni to zvuči nevjerojatno ali čula sam da su neke žene to doživjele...

Dejan Šakoronja, dr. med.

Malo vjerovatno.

anitaZ

Poštovani

doktorica mi je na godišnjem. na UZV pregledu prošli tjedan vidjela je slobodnu vodu i neku točkicu od cca 0,25cm.
radila sam beta Hcg i u srijedu je bilo 10650.8 Ul/L a danas u petak 14493.7. što bi upućivalo na vanmateričnu trudnoću. ja nemam bolove pa me zanima da li su te vrijednosti alarmantne?

Lp

Dejan Šakoronja, dr. med.

Porast beta Hcg-a za 4000 u dva dana naravno ne mora ukazivati na vanmaterničnu trudnoću.
Slobodna tekućina može ukazivati a ovo točkica ne razumijem.
Dakle premalo detalja imam.
No ako se sa vrijednosti od 1000 ij trudnoća nije vidjela u maternice, moglo bi se raditi o trudnoći van maternice.
Stoga savjetujem da se javite odmah na odjel ginekologije.

anitaZ

hvala vam. to sa točkicom- vidjela je na UZV u maternici samo neku točkicu nista što bi potrvdilo trudnoću. zadnja menstruacija je bila 30.04. i doktorica je smatrala da bi se do 11.6. kada sam bila na pregledu već trebao vidjeti plod.
hvala još jednom.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ako je vidjela trudnoću u maternici, onda se ne radi o opasnoj vanmaterničnoj trudnoći.

alined

Postovani,
Imam 37 godina. Urednu prvu trudnocu sam imala prije 13 godina.
Zadnja mjesecnica mi je bila 17.11.2015. i s obzirom da nisam dobila (a najcesci ciklus mi je 26 dana) 28 dan ciklusa sam uradila clear blue test koji je bio pozitivan. 21.12. sam otisla na pregled i naravno na uzv se nista nije vidjelo( ustvari dr je rekla da sa mastom moze reci da vidi tackicu ali nije sigurna).Ukljucila mi Dabroston 3x1. Poslala me da uradim betahcg koji je taj dan iznosio 576,58. Taj dan poslije podne sam dobila neki roze iscjedak kada se obrisem. Sljedeci dan je taj iscjedak bio malo tamniji pa sam otisla na pregled i dobila uputnicu za novi betahcg koji sam radila danas 23.12. i on je iznosio 517.35. Pa me dr uputila na pregled u bolnicu gdje me dr pregledao i napisao na nalazu Palpatorno prednji trbusni zid bolno neosjetljiv. Pod spekulima oskudna kolicina tamno smedje krvi. Velicina uterusa odgovara dobi, u AVF polozaju. Adnexa bolno ne osjetljiva.Poslao me kuci da nastavim sa terapijom Dabroston i ponovo 25.12 da radim betahcg a ako bude jakih bolova i krvarenja da se javim u bolnicu. Da napomenem da nisam imala nikakve jake bolove osim u ledjima i kukovima blago kao pred mjesecnicu. A danas je to krvarenje malkice crvenije ali i dalje nema puno samo kad se obrisem. Trebam li biti zabrinuta za vanmatericnu i ako trebam da li u ovom periodu trudnoce moze doci do pucanja jajovoda? Hvala unaprijed

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno se radi samo o biokemijskoj trudnoći. Beta HCG pada i ne razumijem čemu dalje Dabroston jer ova se trudnoća ne razvija dobro.
Svakako morate biti pod daljnjim nadzorom dok se ne pojavi menstruacija i isključi vanmaternična trudnoća.

alined

Hvala vam na odgovoru i ja sam se pitala sta ce mi dabroston ako pada hcg. Da li mi se moze nesto desiti ako na svoju ruku iskljucim dabroston? I niste mi odgovorili da li u ovom tjednu moze doci do tog strasnog pucanja jajovodai da li dodje do velikih bolova ili samo mogu pasti u nesvjest bez ikakvog predznaka. Zbunjena sam uplasena a niko mi ne daje nikakve odgovore

Dejan Šakoronja, dr. med.

Sve je moguće. Morate dalje biti pod kontrolom. Ne treba, vam više Duphaston.