vježbanje

đeni

08.01. sam rodila drugo dijete. Oba poroda su završena carskim rezom.Nakon koliko vremena mogu početi vježbati? Čula sam da vježbanje za vrijeme dojenja nije preporučljivo jer da se mlijeko ukiseli. Ima li istine u toj priči?

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Umjereno vježbanje možete započeti mjesec dana nakon otpusta iz bolnice. Treba napomenuti da se ukoliko želite sačuvati laktaciju ne preporučaju intenzivne vježbe, naročito ne one pod opterećenjem, te da je tijekom tjelovježbe (a i inače) potrebno obilno se hidrirati. To nema veze s "ukiseljavanjem" mlijeka, već utjecajem na hormonsku spregu i mišićnu masu.

mmari93

Poštovani,
U 19oj nedelji sam trudnoće, imam 27 godina, pijem metildopu 2x1, verapamil 2x40mg i eutirox, punija sam i neaktivna poslednjih godinu i po. Pritisak mi je uz navedenu terapiju trenutno u normali, dok sa srcem nemam nikakvih problema sem što ubrzano kuca. Nedavno smo muž i ja kupili eliptični trenazer, pa me zanima da li bih smela da ga umereno koristim, na najmanjem opterećenju kao neku vrstu fizičke aktivnosti jer na poslu sedim i ne stizem ni da prosetam?
Zahvaljujem unapred na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, slobodno možete vježbati na manjim opterećenjima.