Vodene kozice i trudnoca

mamicax2

Na pocetku trudnoce sam(4-5tj),cerkica je dobila kozice prije tjedan dana,i sinoc sam primjetila da se i meni osula lijeva noga,a jutros i desna,tako su krenule i njoj. Ja sam imala kozice sa 9god i zato me zabrinjava sto sam ih dobila opet + to sto sam u drugom stanju. Da li ima nekakvih opasnosti po mene i bebu?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Savjetujem pregled infektologa. Vodene kozice u odrasloj dobi mogu ići sa ozbiljnijom kliničkom slikom.

Dubravka86

Postovani, u vrticu moje cerke se ponavila varicela. Ja sam upravo saznala da sam trudna 5 nedelja. Postoji objektivna sansa da moje dete kroz nedelju dana dobije boginje. Mene interesuje dal je to opasno za trudnocu i plod. Napomenucu da sam ja boginje prelezala kao jako mala, sto sam i potvrdila analizom antitela.
Unapred hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, pošto ste preboljeli kozice ne postoji nikakva opasnost za trudnoću i plod.

Jele25

Poštovani!
prije 2 tjedna sam od sina dobila vodene kozice i za par dana test je pokazao trudnoću. ginekologica mi je na ultrazvuku rekla da je još rano i da se plod ne vidi. postoji li opasnost za bebu u tako ranoj fazi trudnoće?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako je nerođeno dijete zaraženo vodenim kozicama u prvih 20 tjedana trudnoće, postoji mali rizik od razvoja stanja koje se naziva fetalni varičela sindrom. Istraživanja su pokazala da je ovim sindromom pogođeno manje od 1 posto nerođene djece čije su majke imale vodene kozice tijekom trudnoće. Ako ste preboljeli kozice prije trudnoće ne postoji nikakva opasnost za dijete. Kad se ova bolest jednom preboli, obično se stekne doživotni imunitet protiv ponovne zaraze.