zabrinuta

dodo

Prije 10-ak dana napravila sam papa test i rečeno mi je da nije dobar i da su nađene "nekakve" stanice u maternici i budući da imam 35 godina da treba napraviti kiretažu.Da li je neophodna kiretaža ili se mogu napraviti još neke pretrage prije kiretaže i o kakvim bi se stanicama moglo raditi?Da li te stanice mogu imati veze sa sljedećim:Rodila sam prije 8 godina na carski rez i nakon poroda mi je rečeno da imam miom,međutim kad sam nakon 45 dana išla na redovni pregled ustanovljeno je da nema mioma.Šta da radim dalje?

Doc.dr.sc.Sanja Kupešić

Poštovana,
Ukoliko postoji sumnja na postojanja endometrijskih ili endocervikalnih stanica jedina metoda koja može potvrditi ili opovrgnuti ovaj Papa nalaz je kiretaža sa potanjom histopatološkom analizom. Ovaj Papa nalaz nema veze s mimom koji Vam je prethodno dijagnosticiran.

Doris

Hvala vam na brzom odgovoru.Još bih vas zamolila da mi odgovorite što su to ENDOMETRIJSKE ili ENDOCERVIKALNE STANICE?
Hvala.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Endometrijske stanice su stanice maternične sluznice, dok su stnice endocervikalnog porijekla one koje se nalaze unutar cervikalnog kanala.

Doris

Hvala vam najljepša na odgovorima.Da li se mogu nadati da histopatološka analiza neće pokazati ono najgore zbog čega već danima ne spavam?

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Doista vjerujem da će patohistološki nalaz biti u granicama normale te da će Vas dodatno umiriti. Puno sreće.

DODO

Hvala Vam puno na vašim utješnim riječima i svim ostalim objašnjenjima.Javit ću vam se kad napravim sve pretrage.
Srdačan pozdrav i puno uspješnosti u daljnjem radu