zastoj u razvoju

mare

U prethodnoj trudnoci beba je imala zastoj u razvoju (rodjena je s tezinom 2300 sa 39 tjedana trudnoce). Doktor je rekao da je do njega doslo zbog pupkovine koja je bila oko vrata, povremeno je bila zategnuta zbog cega je dotok krvi bio losiji. Zanima me zbog cega do toga dolazi i moze li se sto uciniti ako se vidi da zategnuta pupkovina ugrozava razvoj bebe.

Doc. dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Zastoj u rastu najčešća je posljedica placentne (posteljične) insuficijencije, te se se kaže da je fetus zaostao u rastu zbog nutritivnog, vaskularnog razloga. S obzriom da se radi o oslabljelom protoku kroz posteljicu i pupkovinu tehnika koja to može uspješno detektirati i pratiti je doplerska ultrazvučna tehnika. Katkada se zastoj u rastu tumači infektivnim uzrokom (najčešće virusne prirode), a katkada nasljednim faktorima.Što se tiče "nategnutosti" pupkovine, ona može priječiti dinamiku poroda, što se može predvidjeti i pravovremeno uočiti (praćenjem CTG zapisa tijekom poroda), ali na tu se pojavnost ne može utjecati.