3d UZ

Mirela2011

Poštovani, da li se 3d UZ-um mogu uočiti septumi maternice i da li može da se vidi ako je maternica dvoroga? Izvinjavam se ako se nisam dobro izrazila, možda je to isto.
Pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, 3 d UZV-om se može vidjeti septum i/ili dvoroga maternica. Diferencijalnu dijagnostiku pospješuje primjena kontrastnog ultrazvuka.

Mirela2011

Poštovani, danas sam 6 nedelja trudnoće, medjutim prokrvali sam rozikasto, krvarenje je trajalo neka 2 sata i stalo, na pregledu kod doktora je sve ok, ali on tvrdi da imam duplu maternicu, i to je uočio na običnom UZ, medjutim taj doktor nije moj ordinirajući doktor. Pre trudnoće je moj doktor radio 3d UZ i piše da je maternica normalnih kontura. U slučaju da je maternica dupla, mogu li ja izneti trudnoću do kraja?
Pozdrav

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, da je maternica dupla to bi se sigurno vidjelo i običnim i 3 d uzv-om. Ako se radi samo o manjem septumu, trudnoću je moguće iznijeti do kraja.

Mirela2011

Poštovani, juče sam imala drugi pobačaj u 6 nedelji, prekjuče samo sam obilno prokrvarila bez bolova, medjutim na uz je sve bilo u redu, detektovana je i srčana radnja ploda, medjutim juče ujutru je došlo do pobačaja. Rečeno mi je da je tokom revizije uočen miom i da mi maternica ide na desnu stranu.
Molim Vas recite mi šta bi ovog puta mogao biti uzrok i koje analize bih još trebala uraditi?
Inače, bila sam na fraxiparinu i utrogestanu.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ako imate miom, te se sumnja na septum maternice, bilo bi dobro učiniti dijagnostičko - terapijsku histeroskopiju.

Mirela2011

Poštovani, to ću svakako učiniti, a možete li mi reći šta je dovelo do ovog pobačaja, obzirom da je i pored krvarenja trudnoća bila vitalna i plod je imao srčanu radnju, i kada pokušati sa novom trudnoćom, obzirom da sam pre ovog pobačaja imala pobačaj u junu u 21. nedelji?

Ivo Balenović, dr. med.

To je sada nemoguće odgovoriti. Najčešći uzrok spontanog pobačaja je slučajna genetska greška. Savjetujem da uz uobičajene pretrage, uradite i testove na trombofiliju, a iduću trudnoću planirate nakon histeroskopskog pregleda kojim će se ustanoviti radi li se o septumu maternice.

Mirela2011

I samo još jedno pitanje, ako se radi o bilo kakvoj deformaciji maternice, da li je to moglo uzrokovati prolabiranje vodenjaka u prvoj trudnoći?

Mirela2011

Trombofilije su ispitane i genetske i stečene, bila sam pokrivena terapijom, brisevi su bili uredni pre trudnoće, TORCH takodje, štitna isto u redu. Histeroskopija je planirala nakon prvog ciklusa, ako bude potrebna intervencija uklanjanja septuma ili čega već, koliko nakon toga tteba čekati sa trudnoćom?

Ivo Balenović, dr. med.

Histeroskopija će dati konačnu dijagnozu. Već idući ciklus nakon zahvata možete početi raditi na trudnoći.

Mirela2011

Poštovani, hvala Vam na odgovorima. Koje su šanse da nakon toga iznesem normalnu trudnoću i rodim zdravu bebu? Nakon dva pobačaja zaista sam očajna, očekivali smo da ovaj put uz terapiju bude sve u redu.

Ivo Balenović, dr. med.

Nema razloga da ne bi ostvarili i iznijeli trudnoću do kraja.

Mirela2011

Poštovani, upravo sam našla nalaz 3d UZ 5dc radjen mesec dana pre ove sada izgubljene trudnoće, glasi ovako: utersu u AVF, normalnog oblika i veličine, homogene teksture miometrijuma. Endometrijum debljine 4mm, bez razdvajanja u fundusu. U 3d slici kavum uterusa trouglastog oblika, pravilnih kontura. Kako je moguće da je u trudnoći drugi dr na običnom UZ video duplu maternicu? Da li je moguće da maternica ipak nije dupla, nego da postoji samo septum? I ako je dupla, da li ona može histeroskopijom da se operiše? Izvinite na dugom postu.

Ivo Balenović, dr. med.

Prema nalazu 3d uzv-a maternica je urednog izgleda i oblika, bez septuma. Druge nalaze ne mogu komentirati.

Mateo121

Dobar dan, samo pitanje dal je normalno da je imala menstruaciju jednom 7 dana ranije i sada 9 dana ranije?

Mirela2011

Poštovani, da li je moguće da je do obilnog krvarenja i spontanog pobačaja došlo zbog fraxiparina koji sam primala iako je d dimer bio normalan 161?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana Mirela, pobačaj nije uzrokovan fraxiparinom.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovani Mateo, menstruacija može biti neredovita, ali se može raditi i o disfunkcionalnom krvarenju (zbog hormonske neravnoteže)