A NEG.

Iva

Poštovani,

imam krvnu grupu A negativnu. Lijepo molim da mi objasnite postupak prilikom prvog poroda. U kojem roku se treba dobiti injekcija?

Unaprijed zahvaljujem.

S poštovanjem,

Iva

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Tzv Rhogam morali biste dobiti tijekom prvih 48 do 72 sata po porodu kao prevenciju od RH inkompatibilnosti u narednoj trudnoći.

Iva

Poštovana dr. Kupešić,

zahvaljujem na odgovoru.
Da li postoje neke mjere i tijekom trudnoće?

S poštovanjem,

Iva

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
U slučaju da se radi bilo kakav interventni zahvat tijekom trudnoće (npr rana amniocenteza) kao mjera predostrožnosti preporuča se dati također Rhogam, dok se tijekom trudnoće u svakom tromjesečju rade testovi senzibilizacije i detaljan ultrazvučni pregled koji bi trebao uočiti promjene vezane uz senzibilizaciju fetusa (npr. prisustvo ascitesa, perikardijalnog izljeva i sl)