ABRUPCIJA POSTELJICE

SANDRA

POŠTOVANA DOKTORICE,

KOLIKO JE OPASNA ABRUPCIJA POSTELJICE ZA DIJETE I TRUDNICU U 34,-TOM TJEDNU TRUDNOĆE?

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Abrupcija posteljice je u svakoj gestacijskoj dobi stanje koje je opasno kako po život bebe, tako i po život majke. Ona podrazumijeva prijevremeno ljuštenje posteljice, za razliku od uobičajenog ljuštenja posteljice koje se dešava nakon porođaja, u trećem porođajnom dobu. Komplikacije ovog stanja su opstetrički šok i opsežan poremećaj grušanja (diseminirana intravaskularna koagulacija), koja može uzrokovati visoki rizik smrtnosti majke koji se u literaturi kreće od 50 do 100%.