AGCUS /C,E/

Sara

Imam 40 godina.Na redovnoj kontroli gdje je ginekološki i UZV sve b.o. dobivam nalaz Papa testa Upala, degeneracija, abnormalne cilindrične stanice neodređenog značenja endocervikalne (AGCUS), ponoviti pretragu za 4 mjeseca.
Liječnik je svjetovao kolposkopiji i propisao terapiju Hiramicin kapsule i Geonistin vaginalete.
Napominjem da do sada nisam imala nikakvih ginekoloških problema, na kontrole sam išla redovito svake godine, papa testovi su uvijek bili uredni pa sam zatečena s ovim nalazom. Spolni život je uredan i dapače vrlo rijedak, uz upotrebu prezervativa. Menstruacije su mi redovite iako obilne, ali takve su oduvijek. Nemam nikakvih posebnih simptoma osim bolova u donjem dijelu trbuha prije menstruacije.
Informirajući se stekla sam dojam da ovo nije bezazlena promjena. Trebam li biti zabrinuta? Molim Vas za vaše mišljenje i možete li mi pojasniti o kakvoj je promijeni riječ i kako je do nje došlo?
Unaprijed Vam zahvaljujem.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Ovakav citološki nalaz nije razlog za paniku, ali svakako iziskuje kontrolni pregled. Naime, citološke metode imaju stanoviti broj lažno pozitivnih i lažno negativnih rezultata, te se u slučaju dvojbenih nalaza savjetuje učiniti patomorfološku analizu (biopsiju). Kod Vas bi takav postupak bio indiciran zbog toga jer se je u citološkom preparatu izljuštio stanoviti broj endocervikalnih stanica neodređenog značenja. Važno je da citolog nije napomenuo da se radi o nekoj atipiji koja bi mogla govoriti za maligne promjene endocerviksa. No, kako biste i Vi i Vaš ginekolog bili spokojni, bilo bi preporučljivo učiniti nježnu biopsiju atraumatičnim kliještima-štipaljkama kako bi se dobio dostatan materijal za preciznu histopatološku analizu. Može se primjeniti i manje agresivan pristup, te ponoviti Papa nalaz s naglaskom na pažljivo uzimanje preparata iz endocervikalnog područja, te postupiti u ovisnosti o rezultatu ove pretrage.