Sta je to

Ana

Postovana doktorice ,

8 dana pre menstruacije mi se pojavilo vrlo malo krvi sa sekretom pomjesane. Posto imam promenu na grlicu materice ( radi se o leukokeratozi) i PAPA radim svaka 3 meseca i dosada je relativno dobar , bojim se da se tu nesto nije promenilo. Takodje mi je radjena zbog atroficnog kolpitisa i hormonska analiza 14. dana ciklusa i rezultati su pokazali odredjeni deficit hormona ali mi moj doktor nije prepisao nadomjesno lecenje jer nisam imala nekih subjektivnih tegoga. Molim vas za misljenje.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
U Vašem upitu nedostaju najvažniji podaci: Vaša dob, vrijeme postmenopauze, subjektivne tegobe i rezultat kliničkog i ultrazvučnog pregleda kako bi se dobio uvid u endometrijski izgled i debljinu.
Tek nakon osnovnih pretraga koje uključuju transvaginalnu sonografiju može se u postmenopauzalnih pacijetnica odrediti slijed dijagnostičkih i terapijskih postupaka kako bi se isključile maligne promjene i prekinule Vaše subjektivne smetnje.

Ana

Saljem vam neophodne podatke kao prilog:
Imam 35 godina, ultrazvukom je utvrdjeno da su jajnici mikrocistični, a endometrijum odgovara ovulatornom ( rađeno je u sredini ciklusa). Međutim u zadnje vreme imam tegobe u smislu (preskakanja srca), opadanja kose i listanja noktiju. Doktor mi je predložio da ispitam štitnjaču ) u toku je horm. analiza). Molim vas još jednom za odgovor

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Ovi podaci ukazuju da se vjerojatno radi o poremećaju funkcije jajnika, te je neophodno osim hormona štitnjače učiniti i hormonsku analizu koja uključuje određivanje hormona hipofize (FSH,LH), E2 (hormona jajnika u ranoj proliferacijskoj fazi ciklusa, između 3. i 8. dana ciklusa), te PRL. Nakon uvida u rezultatate hormosnkeih pretraga (uključujući TSH,T3 i T4) Vaš liječnik će zaključiti koji je tip hormonske terapije primjeren u Vašem slučaju.