alkohol i trudnoca

Ivana

Interesuju me posljedice konzumiranja alkohola u vezi sa trudnocom (ako je potencijalni otac hronicni alkoholicar). Kakve su mogucnosti donosenja na svijet normalnog i zdravog djeteta?
Unapred hvala

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Ivana,
Utjecaj alkohola na tijek trudnoće je nepovoljan ukoliko buduća majka konzumira alkohol u većoj količini, s obzirom da alkohol prelazi placentarnu barijeru, što može imati čitav niz neželjenih učinaka na fetus: od intoksikacije do zastoja u rastu. Ukoliko je pak potencijalni otac kronični alkoholičar, to se prije svega može odraziti na loš nalaz spermiograma (smanjen broj spermija u sjemenoj tekućini), što može uzrokovati teškoće prilikom zanošenja. Ukoliko dođe do trudnoće, s obzirom na prirodni odabir najkavlitetnijeg spermija za oplodnju najčešće se ne očekuju negativne posljedice na buduće potomstvo.