antibiotici

goga

nakon uzimanja trojne terapije za bahteriju Heliobakter u trajanju od sedam dana (amoxil, sumamed i ulzol) pojavilo mi se peckanje i svrbež u rodnici, a takvu reakciju sam imala i kad sam pola tetracikline prije godinu dana zbog upale pluća. Kakva je to reakcija i da li uvjek kad mi liječnik prepiše bilo koji antibiotik moram naglasit problem žarenja i peckanja.
hvala na odgovorui

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Goga,
Smetnje koje navodite doista su česte kod pacijentica podvrgnutih antibiotskoj terapiji. Radi se naime o gljivičnoj infekciji koja je posljedica narušavanja "ravnoteže" vaginalne flore. U takvim slučajevima odlučujemo se u slučaju potvrde naše sumnje nakon vaginalnog razmaza na terapiju vaginalnim kremama ili vaginaletama (poput npr. Canestena).