Babinje

tatiana007

Lijep pozdrav,

Imam pitanje u vezi babinja. Sada sam 4 tjedna nakon poroda no i dalje znam osjetit bolove u maternici (stezanje), je li to normalno? Trebam li to osjećati sve to kraja babinja? Krvarenje nemam više (samo nešto malo, više sluz).

Jednako tako, zanima me vezano za dojenje. Ukoliko ne dojim nego se izdajam, prolazi li moje tijelo promjene isto kao i kod žena koje doje? I hoću li dobiti (odnosno ne dobiti) mjesečnicu kao i žena koje samo doje?

Unaprijed hvala na odgovoru.

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, sve što osjećate je normalno za period babinja. Dokle god žena doji ili se izdaja (nema razlike) luči se hormon prolaktin koji potiče produkciju mlijeka. Prolaktin djeluje i na menstruacijski ciklus, tako da je pravilo da nema pravila kada će kod žena koje doje nastupiti prava menstruacija.