bartholini

jadranka

kako si sam pomoći kod cyste na Bartholinijevoj žlijezdi.kao lješnjak, bol povremeno blaga, imam 40 god. da li se preporučuje odstraniti kirurški ili čekati?

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Kod upalno promijenjene Bartholinijeve žlijezde savjetuje se da se obratite nadležnom liječniku kako bi se u slučaju potrebe mogla uvesti antibiotska terapija. Vaš će Vas liječnik prgledati, i palpacijom pregledati regionalne limfne čvorove. Ukoliko ne osjećate jake tegobe ne mora se planirati ekscizija Bartolinijeve žlijezde s obzirom da je to dosta neugodan zahvat, a nema ga potrebe provoditi ukoliko se stanje ne komplicira i ne recidivira.