Beba položena nisko

LanaMa

Poštovani,

Nalazim se u 20+ 3 tjednu trudnoće. Uglavnom je do sada bila uredna osim jednog sporadicnog, jako oskudnog krvarenja u 16 tjednu (tri kapljice).

Danas sam bila na pregledu i dr. mi je rekla da je beba položena dosta nisko, ali da to ne predstavlja neki problem već je to stvar građe zdjelice. Zanima me vaše misljenje u tom pogledu?! Inače, ovaj put mi je samo radila ultrazvuk preko trbuha, ne i vaginalni pregled.

Isto tako, ponekad (jednom u dva dana) osjetim pokoju kontrakciju, odnosno, donji dio trbuha se na kratko stisne i onda opusti nakon par sekundi. Zanima me koliko je to alarmantno i opasno. Inace, još uvijek sam na utrogestanu (dva navecer, za opuštanje maternice-tako mi je dr. objasnio)

Unaprijed hvala!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana, slažem se sa mišljenjem vaše liječnice. Savjetujem UZV cervikometriju.

Simke20

Poštovani!

Ušla sam u 28tt, na prošlom pregledu prije tjedan dana uzv je pokazao da je beba glavicom okrenuta prema dolje. Također, uslijed čestih kontrakcija zbog kojih sam na terapiji Cordipinom skraćen mi je cerviks na 25mm, ali sam zasad zatvorena i na mirovanju zadnja dva mjeseca.
Osjetim da beba zna udariti po cerviksu što mi uzrokuje bolove u rodnici. Postoji li opasnost da njeni udarci uzrokuju daljnje skraćenje cerviksa pa i otvaranje te prijeti li mi zbog njenog trenutnog položaja prijevremeni porod?
Hvala puno na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, zbog samog položaja ne prijeti prijevremeni porod. Prijevremeni porod mogu izazvati isključivo prijevremeni trudovi.

Simke20

Poštovani!
Da se nadovežem na svoj gornji post. Trenutno sam 30+1, jučer na redovitom pregledu prijavila sam probadanja i sijevanja u rodnici i bebu dosta nisko. Doktorica me pregledala i osjetila je glavicu te me odmah ostavila u bolnici. Trenutno primam dex za pluća u slučaju prijevremenog poroda.
Kontrakcije koje osjećam cijelu trudnoću po njenim riječima su vrlo vjerojatno bebu pogurale prema dolje.
Pregledom utvrđeno da sam zatvorena, omekšanog cerviksa, koji je jedva izmjeren jer je glavica skoro na njemu te iznosi 18mm.
Uz Cordipin koji pijem od 20tt, Utrogestan 3x200mg, uzimala sam i 2x1 Roidakal te magnezij od 375mg. Danas na viziti mi je rečeno da prestanem uzimati magnezij. Nisu mi rekli zašto.
Ostajem sljedeća dva tjedna na strogom mirovanju u bolnici.
Po Vašem mišljenju i svemu iznešenom, sprema li mi se ubrzo porod ili mogu izgurati još koji tjedan?
Hvala Vam na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ne mogu prognozirati, ali dok god je ušće maternice zatvoreno stanje je pod kontrolom. S takvim nalazom možete izgurati i do termina.

lili212

Imam 37 godina. Trenutno sam 18 tjedana trudna. Ovo mi je druga trudnoća, prvo dijete sam rodila induciranim porodom 40+6. Na zadnjoj kontroli bila sam prije dva tjedna. Tada mi je rečeno da je trudnoća uredna (cervikometrija 41mm, UU"T", uterus smekšan, posteljica straga, FD uredna), no također mi je rečeno da je beba smještena jako nisko. Nisam dobila nikakve naputke o mirovanju, štoviše ja redovito vježbam svaki dan po 15 minuta i puno se krećem. Značajnijih bolova u području abdomena nemam. Čitajući iskustva drugih žena koje su također nosile nisko i kojima su njihovi ginekolozi sugerirali bolovanja i mirovanja, zanima me bih li ja ipak trebala malo usporiti s aktivnostima?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nalaz je uredan. Izbjegavajte teže tjelesne napore. Prerano je da bi se moglo govoriti o tome da je 'beba nisko'.

Mila92

Postovani,
Bila bih Vam zahvalna na misljenju.
Trenutno sam 15 nedelja, duzina cerviksa je bila 38mm. Receno da je cerviks nesto kraci al zatvoren i bez tunelizacije i da je beba nisko. Beba je u skladu sa tjednom po velicini. Po toj dr nije nista alarmantno, propisala mi je utrogestan 3x100mg, mirovanje, i magnezijum 375. Mirovanje ne strogo al da se vise pricuvam, da ne nosim tesko, manje saginjanja, da mogu nastaviti raditi al da ne sjedim dugo vec da ustanem cesce. Al prethodni dr me isprepadao, rekao serklaz kraci, vjerovatno ugradnja serklaza. Ja ae sad pitam koji jr nivo mirovanja najpozeljniji i da li se situacija moze popraviti. Sad mi ne diagnoza Abortus imm, prijeteci pobacaj, jezivo za procitati.
Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, prema nalazu nije potrebna serklaža. Cerviks je tek neznatno skraćen, ali nije otvoren i to je najvažnije. Izbjegavajte dizanje tereta i dulje stajanje. Slobodno obavljajte uobičajene aktivnosti. a možete i na kratke šetnje. S trudnoćom je sve u redu i nema razloga da tako i ne ostane.

Mila92

Postovani, da li je opasno za bebu da se ide na pregled svako 15 dana, iz razloga sto bih ja jedan ili dva mjeseca pratila misljenja dva razlicita doktora, pa bih se posle odlucila za jednog? Cerviks je kraci, beba nisko, a ja sa viskom kg, pogotovo oko stomaka, pa cisto da budem mirnija. Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Pregledi nisu opasni za dijete. Niti ultrazvučni, niti klinički.

melita78

Nalazim se u 6. tj trudnoće i napravila prvi ultrazvuk. Doktor mi je rekao da je trudnoća dosta nisko prema cerviksu. Šta da radim? Za 2 tjedna da napravim ponovo UZV. Nadam se da će biti sve uredu. Hvala

melita78

Pozdrav,

u 6. tj. trudnoce i bila sam na prvom UZV. Nevidi se srce.
Doktor kaže da je trudnoća dosta nisko prema cerviksu. Doktor mi je rekao da ponovo napraivm UZV. Nadam se da ce biti sve uredu. Sta vi mislite, normalno tako rano da je dosta nisko?

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, o tako ranoj fazi trudnoće ne može se govoriti o 'nisko položenoj trudnoći'. Smatram da će sa trudnoćom biti sve u redu. Potrebno je ponoviti uzv pregled.

melita78

Poštovani,

hvala Vam puno na brzom javljanju. Naravno da sam na samome početku i malo se poplašila bila. na nalazu mi stoji: GV za ŽV u DUS prektično u cervikalnom kanalu. Nadam se da će plod ići prema gori.

Ivo Balenović, dr. med.

Trebalo bi. Potreban je kontrolni uzv kako Vam je rekao liječnik.

melita78

Hvala Vam doktore.

Sljedeci UZV je iduci tjedan a sutra bi napravila i jos jedn u HCG Betu da vidim kako je stanje prije toga. Nije mi jasno kako nije odmah u maternici nego vec u kanalu. Jeste li ikada imali tavak slucaj ranom trudnocu da je bio u kanalu da bi nakon toga putovao do maternice u ranoj trudnoci? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Ne mogu odgovoriti jer nisam vidio uzv. Trudnoća koja je u cervikalnom kanalu je izvanmaternična i potrebno ju je evakuirati. Da je to tako liječnik bi Vas uputio u bolnicu.

melita78

Postovani,

hvala jos jedan put. Malo sam nervozna i neznam iskreno sve do sljedeceg tjedna UZV. Trudnoća koja je u cervikalnom kanalu je izvanmaternična i potrebno ju je evakuirati, mislite na odstranit u najgorem slucaju zbog komplikacije? Hvala jos jedan put