beta hCG

sanja

Zanima me kolika bi trebala biti razina hormona beta hCG u krvi u četvrtom i petom tjednu trudnoće...
Unaprijed zahvaljujem na odgovoru

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Sanja,
Vrijednost beta hCGa u 5. i 6. tjednu trudnoće može izrazito varirati što ovisi o duljini Vašeg menstruacijskog ciklusa, apsolutnim vrijednostima beta hCGa, kao i osjetljivosti laboratorija u kojem se obavlja pregled. Stoga Vas ne smiju iznenaditi varijacije u koncentraciji beta hCG-a koje se za 5. tjedan trudnoće kreću od 310 do 37000 IJ/l (internacionalnih jedinica po litri), dok se za 6. tjedan kreću od 3600 do 112000 IJ/l. Upravo zbog velikih razlika u vrijednostima beta hCGa smatra se važnijim analizirati njegove serijske vrijednosti (te se preporuča učiniti kontrolne preglede u 48 satnim intervalčima), ili korelirati nalaz beta HCGa s ultrazvučnim pregledom.