Bolne Grudi

sluzbeno

Poštovani,
U toku plodnih dana i ovulacije počele su da me bole grudi.
Koji bi razlog mogao da bude?
Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, to je zbog utjecaja hormona koji se pojačano luče u vrijeme ovulacije.

Ivana7575

Pozdrav, par dana nakon menstruacije koja je bila oskudnija nego prethodne, pocele su me boljeti bradavice kao da osjecam nekakvo zarenje. Povremeno osjecam mucninu pa me zanima koji je razlog tome? Hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, mučnina može biti uzrokovana mnogočime. Bolne grudi mogu biti posljedica hormonskog utjecaja. Ukoliko niste sigurni da je menstruacija bila prava, a imali ste odnose, savjetujem da uradite test na trudnoću.

Ivana7575

Napravila sam test i bio je negativan, mozete li mi reci koji bi mogli biti razlozi tih bolova?

Ivo Balenović, dr. med.

Grudi mogu boljeti biti zbog utjecaja hormona što ide u sklopu pms-a nekoliko dana prije menstruacije. Upala može biti isto tako razlog bolova, ali se tada vidi crveno, otečeno područje koje je bolno. Mogu boljeti interkostalni ili pektoralni mišići koji se nalaze ispod dojki. Neka žene imaju fibrocistične promjene na dojkama (benigne ciste) koje su osjetljive na hormonalne promjene. Savjetujem pregled liječnika, te po potrebu ultrazvuk dojki.