Bolne grudi i bradavice

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne umišljajte si trudnoću gdje je nema. Bol u grudima se javlja predmenstrualno.

Minkica02

Poštovani doktore, imam problem. Imam 24 godine i vec par mjeseci me malo na dodir boli lijeva dojka. Pipala sam i nema nista. Imala sam i cistu na jajniku. 'Znaju mi se hormoni poremetit ali sad imam menstruaciju na vrijeme i kad dobijem menstruaciju, bol u dojci nestane kao da nista nije bilo. Kad prodje menstruacija, ponovno boli na dodir. Dojka izgleda normalno. Ne curi nista. Mozda na tren osjetim na dodir unutra kao neko masno tkivo, mozda zacepljeni kanalici pa kad imam menstruaciju, hormoni se ispustaju pa zato ne boli. Nisam trudna ni ti sam rodila. I kad ustanem ujutro, osjetim tezinu u dojci i osjetljiva je na nagle pokrete..Da li je moguce da je upala i onda dobijem antibiotik? Hvala punoooo! Nestrpljivo cekam odgovor

Dejan Šakoronja, dr. med.

Javite se na forum o dojci na našim stranicama. Mislim da se ne radi o ničem značajnom pa ni upali, ali nužno bi bilo napraviti UZV dojki.

MakicaD88

Poštovani,
Hvala Vam sto izdvajate svoje vreme da procitate ovu poruku i odgovorite na nju. Zelim da budem temeljna kako bih dobila adekvatan odgovor.
Menstruacije mi dolaze na 24 do 27 dana, zavisi kako kad. Rizican odnos sa ejakulacijom u mene bio je 21.10.2016, dakle pre 9 dana. I to 4 dana pre Ovulacije, znaci bili su u pitanju Plodni dani. Tog dana ovulacije, 25.10 imala sam temperaturu 37, i pocele su da me bole grudi, tacnije bradavice koje me bole i dan danas, dakle vec punih 5 dana, a temperatura se silazi ispod 36,8. Iscedak je mlecno bele boje, tečan i bez grudvica (oprostite na detaljima). Osećam se dobro, osim sto sam malo bez energije i imam nelagodu u stomaku - nadutost. Svakako sam strpljiva da sacekam sa testom do vremena kad ce mi mozda zakasniti menstruacija, ali me zanima da li postoji mogucnost da je ovo trudnoca? Grudi me obicno bole 2 dana pre menstruacije a sada mnogo ranije i osetljivost je sve jača, to je mozda najveci razlog moje sumnje. Imam 28. godina i trudnoća bi bila željena. HVALA NA ODGOVORU. Maja happy

Dejan Šakoronja, dr. med.

Naravno da postoji mogućnost trudnoće. No s obzirom da je sve to prerano, morate pričekati vrijeme menstruacije i tada napravit test na trudnoću.
Nadajmo se pozitivnom testu.

Minkica02

Poštovani doktore, bila sam na UZV dojke. nadovezujem se na prethodnu moju poruku.

i nalaz glasi ovako: UZV pregledom obje dojke obostrano se prikazuje uredan izgled kože, potkožnog masnog tkiva i Cooperovih ligamenata. Dojke su intermedijarnog tipa sa centralno i unutar vanjskih kvadranata obje dojke vidljivim žljezdanim parenhimom prožetim masnim tkivom.
unutar gornjem vanjskog kvadranta lijeve dojke prikazuje se cista promjera 0,5 cm. Na granici vanjskih kvadranata desne dojke prikazuju se dvije ciste promjera 0,5 i 0,3cm.
Solidnih žarišnih tvorbi unutar obje dojke se ne nalazi.
Unutar obje aksile prikazuje se nekoliko limfnih čvorova, veličinom u granicama normale, reaktivnog izgleda.
Rekao mi je da to sto me boli u vanjskom dijelu lijeve dojke, da je to ok....hormoni. da li ce to mene prestati boljeti ikada? i da li je nalaz onda dobar? hvala punooo

MakicaD88

Poštovani doktore, javila sam se pre neki dan pa ste mi vrlo ljubazno dali odgovor. Danas mi je 17. dan ciklusa, na toalet papiru mi se jutros pojavilo svetlo crvena krv, prerano da bi mi počela menstruacija, a s druge strane imam neke male menstrualne grceve i osećaj kao da ću da procurim svakog trenutka, posto dobijam uglavnom na 27 dana, slabo krvarenje krene dva dana ranije (samo na toalet papiru), ali nikad ovoliko ranije. Ovulacija mi je bila 25.oktobar , poslednja menstruacija 11.oktobra pocela, a odnos sa ejakulacijom 21. oktobar (plodni dani). Grudi me jos uvek malo bolje, najvise sa strane pa ka bradavicama. Da li treba da se zabrinem oko ovog neobicnog krvarenja ili je i to neki znak da sam mozda zatrudnela? Hvala unapred na odgovoru, veliki pozdrav. Maja

Dejan Šakoronja, dr. med.

Minkica nalaz je uredan. Prestat će vas boljeti kroz koji ciklus.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Makica ništa ne znači ta sukrvica. Prerano je pomišljati na trudnoću i implantaciju.
Ako se krvarenje nastavi javite se na pregled.

MakicaD88

Poštovani doktore, oprostite, moja greska, nije 17dc nego 22dc bio juce kad sam imala to kratkotrajno krvarenje, odnosno svetlo crveno na toalet papiru, danas mi je 23dc i nemam nikakve krvi. Znaci krvarenje 7 dan nakon ovulacije, sto teoretski i jeste vreme kad bi se mozda mogla odigrati implantacija? Hvala jos jednom i izvinite ako sam Vam malo dosadna. Veliki pozdrav

Dejan Šakoronja, dr. med.

Prerano je za implantaciju.

Zvonchica90

Postovani, grudi su pocele da me bole pre dve nedelje i sve su jaceg intenziteta, inace pre su me bolele samo par dana pred menstruaciju nikad ovako dugo, a mens trebam dobiti sad u cetvrtak.. i vene su pocele jace da se vide..a grudi toliko bole da ne smem da ih pipnem..da li postoji sansa za trudnocu koju planiram vec par meseci ? I javlja mi se ucestalo mokrenje, oko 10 puta na dan mokrim..i ponekad oseccam tup bol u donjem delu stomaka

Dejan Šakoronja, dr. med.

Šansa svakako postoji, no bol u grudima je nespecifičan simtom.
Ako vam ne nastupi menstruacija napravite test.

Zvonchica90

Evo mene opet .. iako sutra treba da dobijem, jutros me malo boleo stomak i pojavilo se svetlo braon i to dve tackice..sve mi je cudno jer mi uglavnom kasni dan dva nikad ranije nisam dobila.. da li i dalje postoji sansa da sam trudna?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Postoji.

monika999

Poštovani! U drugom mj.na gin pregledu doktorica je ustanovila PCO, s tim da sam ja do onda imala redovne menstruacije, s ciklusom od 32-37, nekad i 40 dana...no na savjet doktorice preporucila mi je terapiju Estalima..na terapiji sam bila 8mj, nakon cega sam prestala sa istom jer mi nije odgovarala. Nakon prestanka zadnje tbl.menstruaciju sam dobila normalno 35.dan ciklusa. Slijedeci mj.u vrijeme ocekivane menst.meni se javlja oskudni smeđi iscjedak i bolovi u lijevom jajniku...nakon tj dana taj iscjedak prestaje i za 2tj.nastupa ponovno smeđi iscjedak poput menstruacije, međutim to definitivno niie bila M. 01.12 odlucim otici kod ginek.koji mi je ponovo ustanovio M i preporucio kontrac.pilule i poslao na vađenje krvi čiji nalaz je bio uredan, samo povecan LDL i ukupni LDL, da napomenem da nemam problema sa viskom kg...65 kg...165 visina. Uglavnom sa nalazom kod dokt tj dana nakon vađenja krvi on odluci da ipak ne kontracepcijske tab.zbog povisenog LDL i U vrijeme pregleda imala sam ponovno oskudno krvarenje, i pripisao mi 2×2 tri dana estrofem1mg i nakon toga 10 dana duphaston 10mg. Nakon popijene terapije ja sam dobila menstruaciju koja je trajala sad od 1.1do 07.01., no ono sto mene brine je da su me odmah nakon menstruacije pocele boljeti grudi i trbuh kao u vrijeme PMS-a, a tek sad mi je zavrsila M. Ne razumijem u cemu je sad problem! Terapiju Duphastonom sam dobila za 3 naredna mj, s pocetkom pijenja 16.dan ciklusa, tako da sad prvu tabl.moram poceti piti 16.01.2017. Molim Vas za misljenje! Hvala puno!

Dejan Šakoronja, dr. med.

Problem je hormonski disbalans i jajnici ne rade dobro. Sugeriram ipak napraviti spolne hormone za početak

Lilium2605

Postovani, zadnja 3 dana imam osjetljive i bolne grudi, a menstruacija je pocela 26.03. I trajala 4 dana ( inace traje 4 ili 5 dana maximalno). Odnos bez ejakulacije imala sam 2 3 dana nakon zavrsetka menstruacije a za vrijeme plodnih dana ne. Vodim menstrualni kalendar i prema mom racunanju danas bi trebali biti zavrseni plodni dani a ja se osjecam kao da ce mi menstruacija doci za par dana a trebala bi za 10ak ( uglavnom mi je menstrualni ciklus 28 dana ponekad dođe ranije ili kasnije). Sta moze biti u pitanju? Imam 25 godina. Hvala unaprijed

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana,
odnos ste imali za vrijeme neplodnih dana, tako da je malo vjerojatno da se radi o trudnoći. Simptomi koje navodite mogu se pripisati djelovanju progesterona koji se luči u drugoj fazi ciklusa.

Poštovanje, naime cura mi vec 2 mjeseca zaredom ima bolove u grudima koji krenu oko ovulacije lagano i onda sve vise i vise i kada prode menstruacije nema bolova
Grudi poslje ovulacije postaju tvrde. Doslovno preko noci grudi su joj jako jako jako narasle. Osjeti jako tvrde misice u grudima. Bolovi su samo u vanjskom dijelu prema pazuhu, znaci iznutra nista. Je li nesto opasno? Ili