"Lažna menstruacija"

Anit@

Poštovani, Zanima me da li je moguće biti trudan par mjeseci i ne primijetit to?? Naime, poprilično sam zbunjena tzv. "lažnim menstruacija". Primjerice mogu li te "lažne menstruacije" dolaziti u vrijeme pravih i biti identične i da li one uopće postoje?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana Anita
Lažne menstruacije postoje, ali obično ne dolaze u vrijeme menstruacije, drugačije izgledaju, drugačijeg su intenziteta.
Dakle ako vam menstruacija dolazi na vrijeme, istog je intenziteta krvarenje, traje jednako dugo mislim da svakako ne trebate dvojiti da li se radi o pravoj ili lažnoj.
"Lažne menstruacije" obično su implantacijska krvarenja, rani spontani pobačaji, biokemijske trudnoće, kao i krvarenja u ranoj normalnoj trudnoći.

Aglaja

Poštovani,

Možete li mi opisati razliku između implantacijskog krvarenja i menstruacije (intenzitet, vrijeme trajanja itd.). Pretraživala sam po netu, no informacije su poprilično oskudne pa bih Vam bila jako zahvalna kad biste mi pomogli.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Poštovana pogledajte post iznad vašeg pitanja. Pozdrav.

NaIva2

Poštovani,
9.11 sam imala spolni nezaštićeni odnos (u plodnim danima), nakon toga menstruaciju sam trebala dobiti 25.11. ali kasnila je jedan dan što je kod mene normalno, prva dva dana je bilo obilno krvarenje a ostala tri dana isto sam krvarila ali ne obilno i bilo je onako smeđe crvene boje. Ovaj mjesec menstruaciju sam trebala dobiti 26.12. ali je došla danas (23.11.) Inače kada mi menstruacija počinje uvijek je prvi dan jako obilno, a danas je onako tamno crveeno ali skoro kao vodenasto (ne znam kako drugačije da objasnim). Dali je moguća trudnoća jer me je jako uplašila ova menstruacija danas? Inače kod svog ginekologa trenutno ne mogu otići jer sam u drugom gradu, pa zato vas tražim pomoć! Hvala unaprijed!
Lp.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Dakako da se ne radi o trudnoći.

celeb18

Postovani, imala sam zasticen odnos u toku plodnih dana, I menstruaciju sam dobila u dan tacno, po intenzitetu I trajanju je bila kao I svaka druga. Medjutim, zbunjuje me to sto dva-tri puta primjecujem nesto kao blagu sukrvicu, koja je skoro neprimjetna. Pojavila se dva puta prije menstruacije(poslije tog odnosa), I jednom 14 dana poslije menstruacije. Po Vasem misljenju sta bi mogao biti uzrok toga, I da li je moguce da je menstruacija bila lazna.
Unaprijed hvala

Dejan Šakoronja, dr. med.

Vjerovatno krvarenje od odnosa ili periovulacijsko krvarenje. Nije bila lažna menstruacija prema opisu.

afraid22

Postovani, zadnju menstruaciju sam dobila 19.6., inace su mi ciklusi neredoviti i variraju od 29 do 40 i vise dana.
8.7. sam bila kod ginekologa te mi je rekao da na ultrazvuku vidi zuto tijelo, dakle da je ovulacija prosla. 9.7., dakle drugi dan je decko kratko (10-ak sekundi) penetrirao u rodnicu u moru bez zastite, nije bilo ejakulacije ni nista i kasnije smo imali zasticen odnos kondomom, ali takodjer bez ejakulacije.
21.7. sam dobila menstruaciju, ali je oskudna u odnosu na dosadasnje, danas je 3. dan i i dalje je samo krvarenje manjeg intenziteta nego inace i bez ugrusaka sluznice. Prije toga sam imala normalne simptome kao svaki put u pms-u (bolne grudi i grcevi 1. dan menstruacije). Mislite li da postoji mogucnost za trudnocu od tako kratke penetracije, ako nije bio ni blizu ejakulacije i sto moze biti uzrok ovakvoj menstruaciji ako ne trudnoca? I koliko vremena treba proci od ovulacije da bi se na ultrazvuku vidjelo zuto tijelo? Jesu li u vrijeme odnosa jos uvijek bili plodni dani?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ukratko ne radi se o trudnoći.

molimpomoc168

Ako se u menstruaciji vide ugrusci znaci li to da menatruacija nije lazna iako nije obilna kao inace?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne to ne mora to značiti.

Gea92

Postovani,
Pijem Qlairu vec 8 meseci zbog Pcos. Krvarenja su redovna, na poslednju aktivnu ili prvu belu pilulu i traju 3-4 dana. Imam redovne odnose uz prekinuti snosaj. Ovog meseca sam 2 puta zakasnila sa pilulom na 30 i 45 min., inace ih u isto vreme uzimam. Sadasnje krvarenje je pocelo na zadnju crvenu pilulu, u petak uvece, s tim sto je bilo jako oskudno, prestalo, i ponovo javilo u subotu uvece kada je bilo nesto intenzivnije ali ipak jako oskudno, kao smedje-rozikasti sekret. Petak i subotu sam imala sve simptome pms-a, sa bolom u grudima, jajnicima, ledjima i butinama, samo ovaj put nesto intenzivnije. Vec u nedelju uvece nema ni traga krvarenju, nema bolova, niceg, ukratko, mogla sam sa 1 uloskom proci. Zanima me jel postoji mogucnost da je lazna, obzirom na vidno manji intenzitet i krace trajanje i samim tim imam li ikakvog razloga za zabrinutost? Unapred hvala.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Nije lažna. Imali ste menstruaciju. Ne brinite.

Lena31

Postovani,
Imam policistine jajnike te koristim Diane 35 trenutno sam na pauzi i s prvom pilulom trebala bih zapoceti prvim danom mjesecnice ovaj mjesec. Posljednja mjesecnica bila je 21.9.
Prosli tjedan bila sam kod ginekologice koja mi je na temelju nalaza Papa testa prepisala vaginalete i kremu Rojazol koje koristim sada 6.dan. Papa test mi je pokazao bacillius vaginalis i mjesanu floru.
Medutim, jucer mi se pojavilo blago krvarenje koje se kroz danasnji dan zadrzalo. Da li je moguce da je to mjesecnica i da sam u tom slucaju trebala jucer uzeti prvu pilulu diane35?
Ili je to krvarenje povezano s gore navedenim?
Ne znam sto mi je ciniti, da pocekam sljedecu mjesecnicu za pocetak terapije, i da li se trebam zabrinuti zbog krvarenja?

Unaprijed se zahvaljujem.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Pričekajte koji dan da vidite da li je to menstruacija. Sa počinjanjem terapije možete i drugi i treči dan ciklusa.

Lena31

Zahvaljujem se na odgovoru, danas mi je treci dan tog krvarenja koje je znatno slabije. Prva dva dana su bili vidljivi tragovi krvi na dnevnom ulosku a danas je to sluz popracena s krvlju koja mi je inace uobicajena za prvi dan menstruacije, takoder su mi se pojavili ostali znakovi mjesecnice, poput bolova u donjem prijedolu kicme i trbuha. Zabrinjava me jedino taj ciklus od 15 dana, pretpostavljam da nije ovulacijsko krvarenje zbog prevelikog broja cista na jajniku, jedina mogucnost tzv lazne menstruacije je mozda upalno krvarenje? Kako da budem sigurna da je menstruacija?

Dejan Šakoronja, dr. med.

Započnite s uzimanjem pilula danas.

ciki11

Poštovani,

Zanima me da li djevojka moze dobiti menstruaciju a da je ipak trudna? Radi se o tome da mi je kasnila 5-6 dana a onda sam dobila i bilo je rozo - crvene boje. Kasnije je to postalo jako crveno. Tog popodneva vise nije bilo nikakvog krvarenja. Sutradan je tokom citavog dana bilo krvarenje. Uglavnom kada se napregnem. Juce nije bilo puno, uglavnom samo kad mokrim. I pocela sam osecati bolove u citavom trbuhu. Moram napomenuti da je samo jedan dan bila krv jako crvena, ostalih dana braon. Danas mi je četvrti dan i vec prestaje krvarenje.

Takodje od juce osjecam bolove lijevo od pupka.

Ne znam da li moze to biti trudnoca? Decko i ja ne koristimo kondom, ali nismo nikada ni isli do kraja... Meni takodje ovulacija šeta, nije na 14 dana.

Hvala unaprijed.

Dejan Šakoronja, dr. med.

Ne može imati menstruaciju. Radi se o implantaciji ili krvarenju u ranoj trudnoći. Takvo krvarenje ne nalikuje menstrualnom niti po vremenu pojavljivanja, intenzitetu niti trajanjem.
Sugeriram test na trudnoću.