Bris

Verica123

Postovani..radila sam PAPA nalaz i sve je u redu kao i vaginalni bris ..nema bakterija nema upale..medjutim dr mi je prije toga napisala da odradima briseve na hlamidiju, mikoplazmu i ureoplazmu..da li treba to raditi ako nema bakterija ni upale..hvala

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, nije loše napraviti te briseve, pogotovo ako planirate trudnoću, iako je prema nalazu papa testa za pretpostaviti da će biti negativni.

anama

Poštovani,
s obzirom da imam česte vaginalne upale, napravljeni su mi ginekološki brisevi i nalaz je u nastavku.
Pretraga: Obrisak cerviksa na Chlamydia trachomatis; Kultura: Test Real time PCR metodom za detekciju Chlamydia trachomatis je negativan.
Pretraga: obrisak cerviksa bakteriološki; Mikroskopski preparat: Viđeno je nešto polimorfonukleara (jednak broj kao i epitelnih stanica) i laktobacila te dosta gram pozitivnih koka. Kultura: Streptococcus β haemolyticus gr.B/Streptococcus agalactiae u velikom broju.
Pretraga: obrisak cerviksa-bakteriološki anaerobno. Kultura: anaerobi nisu izolirani.
Pretraga: obrisak cerviksa- Ureaplasma urealyticum i Mycoplasma hominis. Kultura: Ureaplasma urealyticum i Mycoplasma hominis nisu izolirane.
S obzirom na česte upale, na savjet ginekologa sam zadnjih nekoliko godina koristila razne vaginalete, a ponekad i oralnu terapiju (koju bi koristio i partner). Međutim, problem se vrati svakih nekoliko mjeseci (uglavnom se javlja lagani svrbež, žućkasti iscjedak bez mirisa). Papa test radim redovito i nalaz je uredan te imam stalnog partnera godinama koji nema nikakvih tegoba. U periodu kad je bris napravljen imala sam lagani žućkasto-bijeli iscjedak i ponekad lagani svrbež. Molim Vas da prokomentirate navedeni nalaz, imam li se zbog čega zabrinuti i je li potrebno liječiti Streptococcus agalactiae koji je naveden kao prisutan? Osim toga, zanima me trebamo li ja i partner napraviti još nekakve pretrage s obzirom na moje ponavljajuće tegobe?
Zahvaljujem na odgovoru!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, streptokok i mnoge druge bakterije naseljavaju rodnicu i potrebno ih je liječiti samo u određenim slučajevima (trudnoća, sterilitet, prije operacije). Budući da se kod vas ponavljaju upale (prema opisanom vjerojatno gljivične), moguće da je poremećena mikrovaginalna flora što pogoduje rastu gljivica i nekih bakterija. Zbog toga (a i velikog broja bakterija) preporučljivo bi bilo provesti terapiju prema antibiogramu, a nakon toga krenuti s nekim od probiotika koji pomažu u uspostavi normalne mikrovaginalne flore. Savjetujem i jačanje imuniteta (zdrav život, redovita i zdrava prehrana, tjelovježba, preparati kao što je beta glukan).

dina_gina

Poštovani,
nakon e.coli u urinu (lijeceno s nolicin, klavocin), a zatim i e.coli na cerviksu u velikoj kolicini (lijeceno s xorimax,polygynax) te teskoj gljivicnoj upali kao posljedica antibiotika (lijeceno s 3xdiflucan), napravila sam kontrolne pretrage, a nalazi su kako slijedi:
Urinokultura / sediment urina - sterilno, bez bakterija
Bris cerviksa:
- E.coli u maloj kolicini
- Candida albicans u maloj kolicini
- <5 polimorfonuklearnih leukocita po velikom vidnom polju.

Što sada? Svakako ću kontaktirati primarnog ginekologa, ali zanima me i Vaše mišljenje. S obzirom da antibiograma nema, pretpostavljam ništa zasad? Ili pokušati neke prirodne pripravke/vaginalete do ponovnih pretraga?

Unaprijed hvala, lp

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, preporučam probiotike. Oni će pomoći uspostavi normalne mikrovaginalne flore i tako podići otpornost.

ruzica.b

Poštovani, molila bi Vas za savjet vezano za problem moje sestre koja ima 28 godina. Na papa testu 2019-e otkrivena joj je gardnerella vaginalis, reaktivne promjene na stanicama povezane s upalom i s drugim (leukociti). Endocervikalni cikindricni epitel - reaktivan i podražen, kao i metaplasticni plocasti, te drugo (histiciti). 2020-e opet gardnerella vaginalis te reaktivne promjene povezane s upalom. 19.05.2021. papa test pokazuje mijesanu floru i reaktivne promjene koje su povezane s upalom. U rujnu je imala neku vrstu vaginalnog svrbeza, te je 24.09.bila na pregledu gdje joj je opet uzet papa obrisak, te je ginekoloski nalaz sljedeci: rodnica srednje prostrana, uredno epitelizirana, oskudno proziran iscjedak. Cerviks konican, uredno epiteliziran. Dolazi nalaz Pape: gardnerella vaginalis, reaktivne promjene povezane s upalom i s drugim: leukociti, endocervikalni cikindricni epitel i metaplasticni plocasti epitel- reaktivni i podrazeni, te drugo (eritrociti, fibrin, histiociti). Poslije svih tih nalaza je koristila vaginolete medazol, a poslije ovog od 24.09. je koristila i vaginolete i antibiotok medazol. Cijelo ovo vrijeme ima bijeli gusti iscjedak koji nije popracen ni neugodnim mirisom ni svrbezom. Danas je isla na ponovni papa test jer je zavrsila s terapijom, te doktorica nije bila zadovoljna vaginalnim pregledom. Propisala joj je terapiju rojazol (2 kutije, 14 dana) i ispiranje rodnice irigatorom, te je rekla da ima gljivice (papa test ce biti gotov tek za 15 ak dana). Sad su vec dvije godine da redovno koristi vaginolete i da je skoro stalno prisutna navedena gardnerella vag. Sto bi Vi predlozili da se napokon rijesi ovoga, koliki je ovo problem te dali se slazete s propisanom terapijom. Takoder, dali se zna sto je uzrok ovoj gardnerelli. Unaprijed zahvaljujem. Lijep pozdrav!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, Gardnerella vaginalis je bakterija koja prirodno obitava u organizmu i sastavni je dio fiziološke flore maternice i debelog crijeva. Prilikom njenog prekomjernog razmnožavanja (stres, promjena spolnog partnera, gubitak prirodne flore rodnice) nastaje bakterijska vaginoza. Ovdje se radi prije o neugodnoj i bolnoj poremetnji normalne vaginalne flore, nego o tipičnom upalnom procesu. Gardnerela vaginalis je vodeći uzročnik bakterijske vaginoze, a produkcijom sukcinata omogućuje rast i razmnožavanje drugih anaerobnih bakterijskih vrsta kao što su Bacteroides spp, Peptococcus spp, Peptostreptococcus spp, Fusobacterium nucleatum, Mobiluncus spp i Veillonela parvula Lijekovi izbora su metronidazol, ornidazol i tinidazol, odnosno klindamicin koji se primjenjuju lokalno ali i peroralno, kako bi terapija pomogla u uspostavljanju dobre crijevne flore. Sve što narušava pH ili bakterijsku ravnotežu vagine može prouzročiti infekciju. Otuda je u prvoj liniji potrebno obratiti pozornost na prehranu, gdje se preporučuje povećani unos fermentiranih životnih namirnica i probiotika (kiseli kupus, kiselo zelje, LGG jogurt, acidofil). Na isti način kod lakših slučajeva, u trudnoći, kao i kod čestih recidiva preporuča se jednostavno zakiseljavanje vagine uporabom vaginalnih tableta koje sadrže vitamin C ili obnavljanje prirodne vaginalne flore unosom gotovih vaginaleta ili izravnim unosom kulture mliječno-kiselih bakterija u vaginu.