Candida

Majana

Postovana gdo Kupesic!

Nakon pregledanog foruma, vidjela sam mail jedne pacijentice u svezi Candide. U vezi toga problema koji se pojavio prije dva tjedna i kod mene molim Vas za savjet.
Nakon papa - testa i testa brisa grlica maternice ustanovili su bakteriju Candide, uz koju je vezana i upala mokracnog mjehura koju vec imam godinu dana. Antibiotike sam pila prije dva mjeseca radi teske gnojne angine.
Doktorica mi je prepisala vaginalete (dva tjedna), a za partnera tablete.
Pitanje je da li je moguce da mi pratner koristi neku odgovarajucu kremu, jer je alergican na penicilin i ima hipersenzibilnu jetru te povisen bilirubin u krvi?

Hvala unaprijed

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Kandidijaza podrazumijeva gljivičnu infekciju koja ima poseban afinitet za ginekološke strukture, te mislim da ovaj mikroroganizam nije bio uzročnik upalnim promjenama mokraćnog trakta. Ukoliko je Candida izolirana u Papi preporučila bih da nastavite primjenjivati lokalnu terapiju (kremu ili vaginalete), a partneru se (ukoliko nema jake manifestacije gljivične infekcije penisa) može preporučiti krema Canesten. Ukoliko su smetnje izrazite, a Vaš pratner ima leziju jetre prethodno savjetujem da se učini hepatogram kako bi se procijenila jetrena funkcija.