Candida

Nina

Poštovani,

koji su simptomi candide u ustima? Da li se simptomi razlikuju kod žena i muškaraca?
Kako se liječi?

Unaprijed zahvaljujem.

Nina

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Kandidijaza usne šupljine se prepoznaje po bijelim naslagama koje mogu zahvaćati gingivu i/ili jezik, a mogu biti komplicirane crvenilom i nadražajem. Simptomi su istovjetni kod muškaraca i žena. Liječi se lokalnim ili sistemskim antmikoticima, a opseg terapije ovisi o proširenju promjena i subjektivnim tegobama bolesnika. Ukoliko Vas interesira više podataka o ovom problemu uputila bih Vas na infektologa koji također daje savjete na našim stranicama, s obzirom da Vaše pitanje izlazi iz djelokruga ginekologa.