canesten

Andreja

Poštovana dr. Kupešić ,
na nedavnom ginekološkom pregledu sam radila PAPA test, liječnik mi je prepisao terapiju Canesten 3 kremom u trajanju od 3 dana zbog gljivičnog oboljenja (terapiju kremom je dobio i moj partner). Rekao je da je to bezazlena gljivična upala, pa me zanima uslijed čega sam to dobila i jel se to može ponoviti.

Naime, u 9 sam tjednu trudnoće, nalazi su uredni, plod se razvija kako treba za ovo vrijeme, da li je ta upala opasna s obzirom na moju trudnoću (pojavljuje mi se žućkasti iscjedak,i to vrlo obilno)?

Možete li mi preporučiti neku medicinsku kremu za područje trbuha i bedara te stražnjice (već su mi se počele strije pojavljivati)?

Unaprijed hvala.

Sa štovanjem,
Andreja

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana,
Infekcija candidom albicans može često je izraz je smanjenog imuniteta, a trudnoća je jedno od takvih stanja. U negravidnih pacijentica ovakva upala može ukazivati na dijabetes melitus, srazmjerno je česta nakon primjene antibiotskog liječenja , a javlja se usporedno s upalom sluznice, bakterijskim infekcijama , avitaminozama i dr. Candida je naime ubikvitarni mikroorganizam, a do poremećenog omjera u fiziološkoj flori može doći uslijed opisanih poremetnji. Terapija koju ste dobili smatra se primjerenom i može se očekivati saniranje ov promjene. Ukoliko se pak upala bude ponavljala trebalo učiniti ciljane mikrobakteriološke pretrage o kojima ćete dobiti upute od strane Vašeg liječnika. Što se tiče strija, danas na tržištu postoje brojne kreme ciljano za ovu problematiku (Afrodita, strani proizvođači ulgednih i manje uglednih imena Biotherrm, Lancome, Dior i td). Ipak, istakla bih da je najvažnije kožu redovito i svakodnevno premazivati jednim od hidratatnih krema, ulja i mlijeka, te da pojavnost strija ne ovisi samo od kreme koja se upotrebljava, već i od tipa i elasticiteta kože,a kao i broja kilograma koje dobivate tijekom trudnoće. Naime, veći prinos tjelesne težine, dovodi do većeg rizika od strija.