carski rez

Irena

Da li beba u položaju II B (par dana prije termina) može biti indikacija za carski rez i kako se takva situacija rješava? (ako se spontano ne okrene)

Zahvaljujem na odgovoru.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Irena,
Ovakav položaj ne mora biti prisutan u trenutku Vašeg poroda kada nastupe trudovi, te ovakvo stanje ne mora biti indikacijom za carski rez. Odluka o načinu poroda ovisi o redovitosti i snazi trudova, dinamici Vašeg otvaranja i podatnosti porođajnog kanala. Svakako uz sve to potrebno je monitorirati stanje Vaše bebe (ocijeniti kucajeve srcanjihovu frekvenc iju i sinhronsost s trudovima) koji je najvažniji faktor u praćenju porođaja. Iskreno Vam želim da se svi "kamenčići" u složenom mozaiku mehanizma porođaja poklope , te da bez komplikacija na svijet donesete Vašu bebicu.