ultrazvuk

Kristina

Draga doktorice Kupešić,

mene zanima kada se najranije u trudnoći može ultrazvukom utvrditi spol djeteta? Znate kako smo mi budući roditelji znatiželjni!

Hvala.

Doc dr. sc. S. Kupešić

Poštovana gospođo Kristina,
Katkada doista rano možemo ustanoviti spol djeteta (naročito ukoliko se radi o muškom spolu, dovoljnoj količini plodove vode, primjerenoj dinamici ploda i prezentaciji genitalne regije, uz preduvjet sigurnog oka, dobre edukacije ultrasoničara i ultrazvuka visoke rezolucije). To podrazumijeva trasnvaginalni trodimenzionalni ultrazvuk između 12. i 14. tjedna trudnoće. Međutim, visoko etičan pristup ultrasoničara nalaže i ozbiljnost u davanju takvih podataka, naročito u obiteljima koje su sprmene na tzv "selekciju spola" koja nije dozvoljiva, osim u slučajevima nasljednih bolesti vezanih uz spol. Uobičajeno je stoga podatak o spolu djeteta dati u odmaklijoj trudnoći, tijekom srednjeg i kasnog drugog tromjesečja kada smo 1. sigurniji u vjerodostojnost takovog podataka i 2. kada ne postoji mogućnost manipulacije takvim podatkom. Smisao ultrazvuka je prvenstveno dokazati zdravlje i /ili isključiti bolest fetusa, a nakon što se to učini, svakako izvjestiti i o spolu djeteta. Ono što kao stručnjaci za područje ultrazvuka nikako ne želimo biti jest : paparaci za fetuse. uz najljepše želje za sretnom prinovom srdačno Vas pozdravljam