Cerviks skraćen

Simke20

Poštovani, lijepi pozdrav!
Nastavak na gornje postove.
U ponedjeljak idem do svoje dr provjeriti stanje cerviksa. Jako se bojim da se nisam počela otvarati i da se cerviks nije dodatno skratio. Već par dana imam probadanja u rodnici koja nisu jako bolna, više onako neka sijevajuća bol. Koji su simptomi otvaranja, odnosno na što bih trebala obratiti pozornost? Hvala Vam!

Ivo Balenović, dr. med.

Poštovana, ukoliko primijetite krv/sukrvicu javite se u hitnu službu jer je to simptom otvaranja.

KristinaNu8

Poštovani ,
na zadnjoj kontroli: cerv. kanal dug je 30,6 mm ,uu zatvoreno. Doktor je preporucio mirovanje, a kako nije precizirao zanima me odnosi li se na strogo mirovanje obzirom da je takav nalaz? Da napomenem, nalazim se u 16. tt.

Hvala unaprijed.

Maja.M.1987.

Poštovani,
Trenutno sam trudna 32 + 5, imam 35 godina, ovo mi je prva trudnoća, prirodno začeće. Imam dvorogu maternicu, i operirala sam septum m. u ožujku 2022. Od 2014. imam hashimoto tireoiditis i uzimam euthyrox. Trudnoću vodim kod svog ginekologa u DZ, izuzev ekspertskog UZV u 21. tjednu koji sam obavila privatno kada mi je vaginalnim UZV izmjeren cervix od 30 mm zatvoren bez tunelizacije. Dr nije komentirao, osim da slušam svoje tijelo. Ovaj nalaz pokazala sam svom gin. u DZ, također bez drugog savjeta osim izbjegavanja većih napora čega sam se i držala, a od početka sam na bolovanju zbog dvoroge maternice. Beba se već od 28. tjedna okrenula na glavicu. U 31+4 sam ponovila UZV privatno. UZV preko stomaka pokazao je da je bebica dosta nisko, a vaginalnim UZV izmjeren je cervix 26 mm, zatvoren, bez kanalizacije. Dr je predložio 'da usporim', ne strogo ležanje, ali što više ležanja uz izbjegavanje dugog šetanja, stepenica itd. Bez posebne terapije. U 32+0 na redovnom pregledu kod svog gin. u DZ, ustanovljava vaginalnim pregledom skraćen i razmekšan grlić i šalje me u bolnicu. Tu, također vaginalnim pregledom dr. potvrđuje dijagnozu, UZV preko stomaka vidi kako je bebica jako nisko (teška 1850 g) i gura glavicom. Ostavljaju me u bolnici 58 sati na tokolizi, zatim 6 doza kortikosteroidne profilakse (dexamethasone ?) za razvoj pluća bebe, i 3 x lorazepam dnevno. Urađeni su mi svi cervikalni brisevi, sediment i urinokultura kao i nalaz krvi. Sve je dobro i čisto osim nešto povišenih leukocita u urinu i blage (asimptomatske) kandidijaze. Uvode mi klotrimazol vaginalete i cefuroksim antibiotik. I ležanje na boku. 5 dana CTG bez ijedne kontrakcije (inače sam imala bezbolne, povremene (kod pune bešike) BH kontrakcije (do 10-ak sek.) prethodnih tjedana, ali ni dr u DZ ni privatnik nisu pridavali značaj tome). Još ću naglasiti da nemam nikakve bolove ni u leđima ni u stomaku cijelu trudnoću pa ni sada, odnose sam imala do 31. tjedna. Kretala sam se jako malo, ali puno sedjela. Nisam imala nikakva krvarenja, probadanja, ne osjećam jači pritisak na mjehur, noću se dižem jednom - dva puta da mokrim. Dobro spavam. Udebljala sam se 11 kg (inače sam mršava, s 47.5 kg zatrudnila), tlak idealan, OGTT isto, željezo lagano sniženo, uveden Heferol. Uzimam i 400 mg MG, 2000 UI vit. D, Omega-3, Natural wealth prenatal i lactogyn oralne kapsule. Danas me, petog dana hospitalizacije dr. u bolnici pregledao i otpustio kući na strogo mirovanje - s boka na bok, odlazak do wc-a, tuširanje 2 minuta, jesti ležeći, bez kegelovih vježbi, bez masiranja međice i bez diranja dojki i stomaka uz komentar probajte da izdržite 3 tjedna. U otpusnici ne piše ništa!! Tj. piše "dijagnoza: lažni trudovi prije navršenih 37. tj. trudnoće. Iako mi je usmeno rečeno da ni na jednom od 5 CTG-ova nije bilo trudova, niti sam se ja na išta slično žalila. Piše terapija (kao gore navedeno). Ništa o duljini cerviksa niti ičemu drugom. Samo "stanje pri izlasku: poboljšano" iako mi je dr. usmeno rekao: nalaz isti kao na prijemu. Ništa mi nije jasno. Dr. je žurio ništa nisam stigla pitati i ništa se ne poklapa s usmeno mi rečenim. Ne mogu se smiriti. Jako se bojim. Ispričavam se na predugoj poruci. Moje pitanje je ima li nade da doguram makar malo duže od ta tri tjedna...

MartaMi

Pozdrav,
21 +1 sam i danas mi je na kontroli doktor napisao portion sakroponirana, cc 1 čl., ušće zatvoreno, uterus mekan, bezbolan. No nije mi ništa posebno napomenu za mirovanje i dizanje tereta. Naime, još radim i sjedim osam sati zbog prirode posla, trebam li na što pripaziti? Prvu trudnoću mi je u sedmom mjesecu bilo propisano mirovanje zbog omekšanog cerviksa.