Cilest i neplodnost

sandra

Stovani!
Imam 20 godina i pijem cilest pilule vec 6mj. Nedavno mi je prijateljia rekla da to kasnije izaziva neplodnost pa sam prestala piti. Nakon 3 dana dobila sam mjesecnicu koja nije trebala doci nego tek za 14 dana. Zanima me da li je istina da to izaziva nepodnost i ako cu nastaviti piti kako da opet pocnem. Unaprijed zahvalna.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Primjena oralne kontracepcije nipošto ne izaziva neplodnost i ne biste zbog toga trebali prekinuti terapiju Cilestom. Ukoliko ste učinili pauzu u primjeni ove terapije, trebali biste učiniti kompletnu krvnu sliku, sedimentaciju, šećer u krvi, koagulogram i hepatogram, te urin sa sedimentom i u slučaju urednih nalaza započeti primjenu kontraceptiva petog dana menstruacijskog ciklusa.