hormoni

nikol

Stovana dr.Kupesic,

moilm Vas da mi odgovorite da li mogu napraviti hormonsku analizu bilo koji dan u mjesecu bez obzira na menstruaciju?Znam da se mora krv dati vise puta,i to za vrijeme ciklusa npr.,pa me zanima,za neku 'okvirnu' sliku stanja hormona,moze li to biti bilo koji dan?
(menstruacije su mi neredovite i imam problema s dlacicama,stitnjaca je u redu,iako sam deblja od malena,a i genetske predispozicije su tu,i danas imam problema s kilogramima,debljam se vise nego sto jedem,imam 25 god.).Mogu li tu uputnicu dobiti od dr.opce prakse?
zahvaljujem na odg.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Određivanje razine FSH,LH, estradiola i prolaktina najpovoljnije je učiniti između 3. i 8. dana m. ciklusa, dok se razina progestrona određuje 21. dana m. ciklusa ili sedam dana nakon momenta ovulacije. Ovakvim se analizama može procijeniti imate li ovulacijski ciklus, te kakva je kvaliteta funkcije žutog tijela u drugoj fazi m. ciklusa. U slučaju povećane sklonosti debljanju savjetovala bih da učinite i hormone štitnjače i odredite razine TSH, te T3 i T4. Ove hormone možete odrediti neovisno o mentruacijskom ciklusu. Uputnicu možete dobiti od liječnika ginekologa u primarnoj zdravstvenoj zaštiti ili liječnika opće medicine.