Cilest i povraćanje

Ema

Poštovana dr. Kupešić,

Zanima me ako dođe do povraćanja 5 sati nakon uzete pilule Cilesta da li može doći do smanjene kontraceptivne djelotvornosti. Naime, pročitala sam da je bitno da do povraćanja ne dođe unutar 4 sata od uzete tablete. Meni se to dogodilo 5 sati nakon uzete 4. tablete Cilesta. Mislim da ne bih trebala imati razlog za zabrinutost, ali ipak nisam sigurna. Molim Vas da mi odgovorite na ovo pitanje i time me smirite.

Hvala na Vašem odgovoru.

Doc.dr.sc. Sanja Kupešić

Poštovana,
Slično kao i kod pacijetnice koja je povratila nakon uzimanja 7. tablete Cilesta, niti Vi ne biste trebali biti zabrinuti zbog ev. nedjelotvornosti oralnih kontraceptiva. Važno je da nastavite trošiti propisanu terapiju bez prekida narednih dana, te se u tom slučaju smatra da je djelotvornost Cilesta održana.